Performancing Metrics

Cmentarz na Salwatorze (Zwierzyniecki), Kraków

Cmentarz Salwatorski zwany jest też Zwierzynieckim. Usytuowany jest na Wzgórzu św. Bronisławy przy al. Jerzego Waszyngtona.

Kiedy zaczęło brakować miejsca na cmentarzu przy kościele Św. Salwatora, siostry norbertanki zdecydowały o utworzeniu nowej nekropolii. Ta została ukończona i poświęcona w 1865 r. przez kardynała Albina Dunajewskiego. W 1883 r. cmentarz został ogrodzony. W 1888 r. staraniem ksieni norbertanek, Eufemii Żarskiej, zbudowano na nim neogotycką kaplicę cmentarną p.w. św. Józefa. zaprojektowaną przez Sebastiana Jaworzyńskiego. Znajdują się w niej katakumby dla zakonnic.
Na cmentarzu funkcjonuje też nowa, duża kaplica. Zbudowano ją w 2002 r. wg projektu Witolda Cęckiewicza. Przed nią stoi rzeźba Michała Archanioła fundacji Rozalii i Andrzeja Dudy z 2003r.

Cmentarz był powiększany dwukrotnie w 1902 i w 1999 r.

Najstarsze zachowane nagrobki liczą ponad sto pięćdziesiąt lat. Najciekawsze to kaplice grobowe bogatych mieszczan. Jest tu też kilka zbiorowych grobów sióstr i księży z niektórych klasztorów krakowskich.

Na cmentarzu pochowani zostali w zbiorowej mogile zamordowani przez Niemców mieszkańcy Woli Justowskiej, której pacyfikacji dokonano 28 lipca 1943 r.

Przy wejściu głównym na murze umieszczono w 2001 r. pamiątkową tablicę ku czci poety Jerzego Harasymowicza. Poeta zmarł po ciężkiej chorobie 21 sierpnia 1999 r. Nie jest pochowany na tym cmentarzu - jego prochy rozsypano potajemnie 19 września 1999 r. nad bieszczadzkimi połoninami. Na tablicy znajduje się fragment wiersza poety:

Tak gotowymi być trzeba
Do każdej ludzkiej podróży
Tak zdecydują w niebie
Lub serce nie chce już służyć
Ja tylko zniknę wtedy
W starym lesie bukowym
Tak jakbym wrócił do siebie
Po prostu wrócę do domu?

Pochowane osobistości:
- Karol Bunsch – pisarz historyczny, publicysta i tłumacz,
- Tadeusz Chrzanowski – historyk sztuki, literat, fotograf, publicysta,
- Wiesław Dymny – aktor, scenarzysta filmowy, poeta, prozaik, satyryk. Był współtwórcą Piwnicy pod Baranami. Był również mężem aktorki Anny Dymnej.
- Karol Frycz – malarz, scenograf i reżyser teatralny (SC13, rząd 1, nr grobu 6).
- Barbara Hajduga - artystka baletu, choreograf i animator kultury (sektor W, rząd 4, nr grobu 26).
- Krzysztof Kozłowski – dziennikarz, filozof, polityk.
- Bronisław Kwiatkowski – generał WP, zginął w katastrofie smoleńskiej (sektor W, rząd 6, nr grobu 29).
- Stanisław Lem – pisarz, filozof, futurolog (sektor W, nr rzędu 4, nr grobu 17).
- Włodzimierz Maciąg – historyk literatury, powieściopisarz, krytyk literacki. Zmarł w 2012 roku.
- Józef Rafael Teofil Mickiewicz- najmłodszy syn Adama Mickiewicza. Zmarł w 1938 r., a prochy sprowadzono tu w 1979 r. (sektor SC2, rząd 1a, nr grobu 2).
- Janusz Meissner – pilot WP, pisarz i dziennikarz.
- Juliusz Osterwa – aktor i reżyser teatralny. Jego grób jest zaniedbany (SC14, rząd 1, nr grobu 3).
- Eugeniusz Romer – geograf, kartograf i geopolityk. Był twórcą nowoczesnej kartografii polskiej. Członek PAN.
- Karol Hubert Rostworowski – młodopolski dramatopisarz.
- Izydor Stella-Sawicki - polski inżynier, pierwszy rektor Politechniki Krakowskiej w latach 1945–1948. Zaprojektował i nadzorował budowę pierwszego w Małopolsce mostu żelbetowego na drodze Lwów – Brzuchowice, jak również wykonał projekt zachowanego hangaru lotniska Rakowice-Czyżyny (sektor SC7, rząd 10, nr grobu 52),
- Jan Sztaudynger – poeta, satyryk, tłumacz. Występował pod różnymi pseudonimami. Nazwisko wykute na grobowcu jest prawie nieczytelne. Na drzewie stojącym obok została przybita drewniana tabliczka z jego nazwiskiem.
- Andrzej Wajda - polski reżyser filmowy i teatralny. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak: Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz (sektor SC3, rząd 8, nr grobu 19).
- Kazimierz Wyka – historyk i krytyk literatury, profesor UJ.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Rzymskokatolicka Parafia Najświętszego Salwatora
  ul. Kościuszki 88, 30-114 Kraków
  tel. 12 424 43 60
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…