Performancing Metrics

Cmentarz przykościelny parafii Św. Salwatora, Kraków

Cmentarz przykościelny związany jest z bezpośrednio z kościołem Św. Salwatora, którego początki sięgają X w. Znajduje się przy ul. bł. Bronisławy .
W roku 1587 kościół został częściowo zniszczony podczas walk o Kraków między arcyksięciem Maksymilianem a Janem Zamoyskim. Po tym wydarzeniu cmentarz został otoczony murem kamiennym.
W 1680 r. dzięki staraniom ksieni klasztoru zwierzynieckiego Anny Zapolskiej w miejscu kostnicy powstała zakrystia. Zaczęto rozglądać się za nowym miejscem do pochówku wobec wyczerpania się miejsca na terenie przykościelnym.
Do dziś zachowało się niewiele nagrobków. Na terenie cmentarza, w jego narożniku, stoi drewniany dom z pierwszej połowy XIX wieku – tzw. chatka grabarza.
We wnękach muru cmentarnego otaczającego teren przykościelny znajdują się tablice nagrobne i pomniki między innymi przybocznego towarzysza Tadeusza Kościuszki Józefa Weryhy-Darowskiego i jego brata Feliksa, uczestnika bitew pod Racławicami i Szczekocinami. W mur cmentarza włączony jest też grobowiec sióstr norbertanek z pierwszej połowy XIX w.
Cmentarz przestał być użytkowany wraz z utworzeniem nowego cmentarza zwierzynieckiego - na Salwatorze.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Rzymskokatolicka Parafia Najświętszego Salwatora
  ul. Kościuszki 88, 30-114 Kraków
  tel. 12 424 43 60
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…