Performancing Metrics

 

Klepsydry do samodzielnego wydruku

CMENTARZE (2601)

Czym jest cmentarz?

Cmentarz to zorganizowany fragment przestrzeni, którego główną funkcją jest funkcja grzebalna. Organizacja cmentarza wynika z pewnych dyrektyw – najczęściej reguł kulturowych, ale też pragmatycznych czy sanitarnych. Reguły kulturowe wynikają często ze zrytualizowania form grzebania zmarłych.

W statystyce za cmentarz przyjmuje się miejsce przeznaczone do pochówku zmarłych (ludzi bądź zwierząt) bez względu na stan prawny, właściciela/zarządcę terenu czy wielkość, na którego powierzchni znajdują się elementy zieleni.

Nazwa cmentarz pochodzi od łacińskiego słowa coemeterium, a to z kolei jest zlatynizowaną formą greckiego „κοιμητήριον" - miejsce spoczynku, co pochodzi od „κοιμοῦμαι" i spać.

Cmentarze w Polsce

W Polsce rozróżnia się cmentarze cywilne, na których chowane są osoby cywilne, oraz cmentarze wojskowe, stanowiące miejsce spoczynku żołnierzy. Cmentarze wojskowe podlegają zapisom Ustawy o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. 1933, Nr 39, poz. 311). Z kolei Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. 1959, Nr 11, poz. 62) reguluje zasady planowania i funkcjonowania cmentarzy cywilnych, rozróżniając ich dwa rodzaje: wyznaniowe oraz komunalne.

W 1970 r. wg danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny  w Polsce punkcjonowało 17 793 cmentarzy cywilnych, w tym: 2 876 komunalnych, 7 703 rzymskokatolickich, 5 806 ewangelickich, 373 prawosławnych oraz pozostałych wyznań - 1035, w tym około 600 cmentarzy żydowskich. Według GUS na dzień 31 lipca 2019 r. na obszarze Polski łącznie znajdowało się 16 020. Ich powierzchnia wynosiła 18 293,59 ha. Status obiektu komunalnego miało 1 920 cmentarzy. 

Monografie cmentarzy

W naszym serwisie - cmentarze24.pl - znajdziecie Państwo notki monograficzne cmentarzy użytkowanych w Polsce jak też nekropolii, które zostały zamknięte lub porzucone. 
Każdą notkę wyposażamy w odnośnik do lokalizacji cmentarza, jego stronę internetową (o ile istnieje) bądź też w odnośnik do wykazu pochowanych na danym cmentarzu.

Wyszukiwarki i wykazy cmentarzy

Nasz wortal - cmentarze24.pl - udostepnia Państwu wyszukiwarki cmentarzy oraz wykazy cmentarzy. Nasza baza nektopoli jest aktualizowana i rozwijana w sposób ciągły. Aby skorzystać z wyszukiwarki można poprostu wpisac nazwe miejscowości, w której chcecie Państwo odnaleźc grób. Mozna tez skorzystac z wykazu, w którym cmentarze pogrupowane sa województwami i powiatami.

Galerie zdjęć z cmentarzy

Serwis cmentarze24.pl urozmaicamy wprowadzając galerię zdjęć z wybranych nekropolii. Nasi fotografowie prezentują kadry z najciekawszymi obiektami cmentarza jak też jego widok ogólny, który zawsze ma swój niepowtarzalny charakter.

 

W tym dziale:

Wybrane odnośniki

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top