WAŻNE
- Na końcu artykułu znajdują się informacje o zarządcy cmentarza.
- Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
LOKALIZACJA
Cmentarz znajduje się na drodze do Wielenia Zabobrzańskiego.
HISTORIA
Założony w połowie XIX w. na południowych obrzeżach miejscowości, która niegdyś pełniła rolę polsko-niemieckiego przejścia granicznego (przed I rozbiorem i po I Wojnie Światowej).
POCHOWANI
Tu pochowani są m.in.:
- Stanisław Paradowski (23.06.1871- 01.09.1942) - wieloletni proboszcz w Kaszczorze; w 1918r. prowadził mediację pomiędzy Powstańcami Wielkopolskimi a tzw. Wolnym Państwem Świętno (Freistaat Schwenten); w latach 20-tych w niepodległej Polsce głosił kazania w języku niemieckim w co trzecią niedzielę miesiąca, przez co został zastąpiony na stanowisku; w latach okupacji głosił poglądy antynazistowskie, z którego to powodu ograniczono jego działalność duszpasterską; pochowany jest w grobie matki, która była Niemką; grób Paradowskiego, mimo iż czuł się Niemcem, zwieńczony jest epitafium w całości w języku polskim.
- Łucjan Rabski (19.01.1922-23.10.2004) - wszechstronny polski artysta ; był aktorem na scenach teatrów Poznania , pracował jako reżyser, scenograf, rzeźbiarz, ale także malarz , który zorganizował 320 wystaw ; ukończył Akademię Sztuk Pięknych , na kierunku rzeźby, a później ukończył wydział prawa Uniwersytetu Poznańskiego; od jesieni 1947 roku , pracował jako aktor na scenach teatrów Poznaniu ; od 1953 do 1959 roku założył i prowadził teatr eksperymentalny " Kuźnica "; najbardziej znane dzieła: "Kulig w czasie zamieci ", " Bitwy pod Santokiem ", " Psie Pole - 1109 rok ", " Drużyna Bolesława Chrobrego" , "Śmierć Przemysława II pod Rogoźnem".