Performancing Metrics

 

Cmentarz św. Rocha, Zabłudów

Cmentarz św. Rocha założony został w 1. poł. XVIII w. Początki dzisiejszego cmentarza należy łączyć ze szpitalem parafialnym uposażonym przez księdza Klemensa Labickiego w 1688 r.
Kaplica pw. św. Rocha stojącą na cmentarzu, erygowano pod koniec XVIII wieku, dzięki fundacji  zabłudowskiego plebana Jakuba Pilkiewicza. W 1850 roku Kazimierz Ostaszewski (1786-1855) ufundował kamienne ogrodzenie.
Początkowo cmentarz związany z epidemią, w następnych wiekach pełnił rolę parafialnego.

Cmentarz został zamknięty w 1905 roku, jednak ostatniego pochówku dokonano na prośbę rodziny zmarłego w roku 1940. 
Na cmentarzu pochowana jest m.in. najstarsza Polka, Katarzyna Piotrowska, która dożyła prawdopodobnie 113 lat. Napis na jej pomniku głosi: "Sto trzynaście lat przeżywszy na ziemi, pod tym głazem spoczywam po między grzesznemi, ziomku, zostaw nabożne za duszę westchnienie, niech stwórcę oglądają nasze grzeszne cienie. Pomnik ten ufundował własnym kawaler Kazimierz Ostaszewski, major od Huzarów wojsk Rosyjskich i Kawaler, w roku 1853, przez wzgląd na pobożną i przykładną 113-letnią na tym padole pielgrzymkę ś.p. Panny Katarzyny Piotrowskiej, zeszłej w 1852 roku, Czerwca 13 dnia."

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
  ul. Kościelna 2, 16-060 Zabłudów
  tel. 85-718-80-44
  e-mail: 

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…