Performancing Metrics

Cmentarz komunalny, Brzozów

Cmentarz komunalny mieści sie przy ulicy Rzeszowskiej. Założony na początku XIXw. na nekropolii znajduje się dom pogrzebowy.

Tutaj zlokalizowane jest miejsce spoczynku konfederatów barskich. Polegli oni w miejscowości Stara Wieś i pierwotnie byli tam pochowani. W 1830 r. ich szczątki ekshumował Józef Sacher i w dwóch trumnach złożył na obecnym miejscu spoczynku. Nieznana jest liczba pochowanych.

W 1904 r. z inicjatywy członków „Sokoła”, na zbiorowej mogile wzniesiono pomnik – na kamiennym cokole wysoki drewniany krzyż z tablicą u podstawy.

Krzyż grunwaldzki, cmentarz komunalny, BrzozówBOHATEROM POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ POLSKIE TOW. GIMNASTYCZNE „SOKÓŁ” W BRZOZOWIE 1904

Jest to tzw. krzyż grunwaldzki. W tym miejscu w okresie międzywojennym odbywały sie tu uroczystosci patriotyczne. 11 listopada 1994r. odsłonięto pod krzyżem miedzianą tablicę z płaskorzeźbą Małego Powstańca autorstwa Adama Zarycha.

 

Tutaj znajduje się rówmież grobowiec bislupa Ignacego Raczyńskiego (1741-1823) - Prymasa Polski. Swoje miejsce spocvzynku mają jezuici, którzy zmarli w Starej Wsi w latach 1826 - 1905: 48 kapłanów, 21 kleryków, 34 braci.

19 kwietnia 2002r. pochowano tu szczątki bezimiennych ofiar, które odnaleziono jesienia 1993r. na posesji budynku dawnej Milicji Obywatelskiej.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o.
  36-200 Brzozów ul. Legionistów 10
  tel. 13 43 415 49
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…