Performancing Metrics

 

Cmentarz komunalny, Olesno

Znajdują się tu groby żołnierzy z I Wojny Światowej (Niemców, Austriaków, Węgrów, Serbów i Rosjan) oraz mogiła zbiorowa Powstańców Śląskich.

Spoczywa tu też trzech lotników z 22 Eskadry Bombowej, poległych w podczas lotu bojowego na bombardowanie niemieckich jednostek pancernych na szosie Radomsko-Gidle 3 września 1939 r. Nie są znane dokładne okoliczności śmierci ppor. Żupnika, ppor. Jelenia oraz kpr. Kapturkiewicza. Ich PZL.23B Karaś, zapewne zestrzelony, rozbił się między wsiami Stare Olesno i Wojciechów, na północ od Olesna.

W grobie spoczywa także dwóch żołnierzy piechoty Wojska Polskiego, wedle inskrypcji na pomniku zmarłych z ran odniesionych w czasie walk nad Prosną - są to szer. Stefan Fedorowicz oraz szer. Szymański

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Urząd Miejski w Oleśnie
  ul. Pieloka 21, 46-300 Olesno
  tel. 34 3597842-44
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…