Performancing Metrics

Cmentarz Rakowicki, Kraków

Cmentarz Rakowicki to najstarsza nekropolia Krakowa, założona w 1801-2 r. na terenach wsi Prądnik Czerwony, czynna była od stycznia 1803 r. jako główny cmentarz Krakowa i szeregu okolicznych wsi.
Ziemię pod założenie cmentarza nabyły ówczesne władze austriackie od klasztoru OO Karmelitów Bosych z Czernej, zaś koszty urządzenia i utrzymania cmentarza pokryli mieszkańcy Krakowa.
Na Cmentarzu Rakowickim podobnie jak na Podgórskim obowiązują szczególne zasady pochówków. Z uwagi na wyczerpaną powierzchnię grzebalną odbywają się tutaj wyłącznie dochowania do już istniejących grobów. 

Miejscem najczęściej odwiedzanym jest grób rodziców papieża Jana Pawła II - Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża - Edmunda Wojtyły. Pobyty Jana Pawła II na Cmentarzu Rakowickim i jego modlitwę przy grobie najbliższych upamiętnia odsłonięty w dniu 9 kwietnia 2005 r. pomnik wykonany przez prof. Czesława Dźwigaja, zrealizowany staraniem ZCK. Pomnik został artystycznie odlany w brązie, przedstawia Jana Pawła II z dłońmi trzymającymi różaniec wspartymi na klęczniku.

Odnośnik prowadzi do testowej strony Cmentarza Rakowickiego w Krakowie utrzymywanej przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie
  ul.Rakowicka 26,
  31-510 Kraków
  Telefon: 12 619-99-91
  Fax: 12 619-99-90

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…