Performancing Metrics

Cmentarz wojenny, ul. Partyzantów, Piotrków Trybunalski

WAŻNE 

  • Na końcu artykułu znajdują się informacje o zarządcy cmentarza ⤵️⤵️⤵️
  • Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

LOKALIZACJA

Cmentarz znajduje się przy ul. Partyzantów bezpośrednio przy niej.

HISTORIA

Cmentarz wojenny został założony w czasie I wojny światowej w grudniu 1914 r. z inicjatywy ówczesnego austriackiego gubernatora Piotrkowa. W mogiłach pochowano żołnierzy armii Austro-Węgier i Rosji, a także dla polskich żołnierzy w szeregach Legionów Piłsudskiego.

Następnie pochowano tu także poległych w wojnie polsko - bolszewickiej w 1920 r. kwatera ta kryje prawdopodobnie kryje szczątki 312 żołnierzy zmarłych w szpitalach z odniesionych ran, w tym 228 zidentyfikowanych. Na mogiłach ustawione są krzyże z piaskowca. 

Tu znajduje się kwatera poległych żołnierzy w wojnie obronnej w 1939 r.  Obejmuje ona mogiły 604 osób, na których ustawiono krzyże z piaskowca, na części są nazwiska żołnierzy. Nazwiska wszystkich poległych żołnierzy wypisano na pomniku w zachodniej linii ogrodzenia. 

Tutaj też znajduje się kwatera ofiar Niemców z II wojny światowej.

Na cmentarzu znajdują się pomniki powojenne: poświęcone poległym w walce z UPA, podziemiem niepodległościowym lub zwieńczone tylko lakonicznym "zginął tragicznie".

POCHOWANI

Tu pochowani są:

  • Rudolf Majewski ( - 1949) - pułkownik, dowódca oddziału AK, zamordowany w więzieniu UB w 1949 r.;  zwłoki majora zostały w 1991 r. przeniesione na cmentarz w Piotrkowie Trybunalskim. 

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:


    ➠ Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
    📌 ul. Szkolna 28, 97-300 Piotrków Trybunalski
    📞 tel.: 800 241 251
    ✉ e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybrane odnośniki

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?