Performancing Metrics

 

Cmentarz prawosławny, Łódź - Doły

Cmentarz od północy ograniczony jest ulicą Smutną, od południa ulicą Telefoniczną - przy tej ulicy mieści się również wejście główne. Od zachodu graniczy z cmentarzem komunalnym, a od wschodu z rzymskokatolickim. Pomiędzy cmentarzem rzymskokatolickim, a parafialnym nie ma płotu. Nalezy do kompleksu łódzkich cmentarzy na Dołach.

Najstarsze groby pochodzą z 1907 roku., ale cmentarz powstał wcześniej: z wydzielenia części z cmentarzy ewangelickiego i rzymskokatolickiego.

Na cmentarzu znajduje się cerkiew cmentarna pw. Zaśnięcia Bogurodzicy, która powstała w 1904r. według projektu Franciszka Chełmińskiego. Wpisana do rejestru zabytków 20 grudnia 1983r. pod numerem A/293.

Pochowane osobistości:
- Katarzyna Kobro (ur. 26.01.1898 w Moskwie, zm. 21.02.1951 w Łodzi) – polska rzeźbiarka awangardowa i modernistyczna,
- Nika (Jakobina Ingeborga) Strzemińska (ur. 1936 w Łodzi - zm. 2001 w Warszawie) - lekarka, psychiatra, pisarka oraz propagatorka sztuki swoich rodziców: Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.

W roku 2019 cmentarz przeszedł inwentaryzację.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Katedralna Parafia Prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Łodzi
  ul. Narutowicza 46/1, 90-135 Łódź
  tel. 42 633 41 69
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…