Performancing Metrics

 

Cmentarz komunalny, ul. Kłodzka, Polanica-Zdrój

Cmentarz założony w 1920r., rozszerzony w 1928r.

Nekropolia otoczona murem z bramą główną, w której zachowała się ozdobna krata.

Od strony ul. Kłodzkiej w ogrodzeniu wbudowano cztery parterowe budynki zbudowane w 1928 r. przez firmę Josefa Friebena na planie kwadratu i pokryte ceramicznymi dachami czterospadowymi. Boczne to kaplice grobowe, jeden ze środkowych to budynek bramny z przelotową bramą wejściową o spłaszczonym łuku. W kolejnym mieści kaplica pogrzebowa.

W jednej z takich grobowców znalazł swój pochówek Henryk Kolossa, który był przed wojną  właścicielem polanickiego Union-Theater (czyli dzisiejszego kina "Światowid"). Po wojnie pozostał w mieście ze względu na swe czeskie pochodzenie i pracował w kinie "Światowid".

Uwagę zwraca położona naprzeciwko bramy głównej, wykonana z piaskowca, rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa, opatrzona cytatem z Ewangelii według św. Jana: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem” (J 11:25-26).

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:


  Urząd Miejski
  ul. Jarosława Dąbrowskiego 3
  57-320 Polanica-Zdrój
  74 8680600
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…