Performancing Metrics

 

Cmentarz komunalny, ul. Cmentarna, Wałbrzych

Powierzchnia cmentarza wynosi 2,3215 ha.

Tu znajduje się kaplica (dom przedpogrzebowy) o kubaturze 349 m2.

Na cmentarzu znajduje się:
- pomnik poświęcony ofiarom katastrofy górniczej w Szybach Siostrzanych na Sobięcinie, która miała miejsce 29 lipca 1929 roku. Zginęło wówczas 33 górników, których nazwiska widnieją na postumencie. Ciała ofiar zamurowano w sztolni kopalni, przebiegającej gdzieś pod cmentarzem. Nazwiska ofiar katastrofy znajdują się na postumencie tego pomnika. Jego szczyt zdobi wstrząsająca w wymowie wałbrzyska górnicza pieta - rzeźba kobiety przygarniającej do siebie ciała dwóch mężczyzn. 
- pomnik z płytą prezentujący dane liczbowe  jak wielu górników poniosło śmierć podczas pracy w wałbrzyskich kopalniach w okresie powojennym.
- kwatera, gdzie pochowane są wałbrzyskie siostry niepokalanki.
- grób Konstantego Skirmunta - posła II RP i ministra pełnomocnego przy królu Włoch, a następnie ministra spraw zagranicznych II RP. Pracował on dla kraju w okresie międzywojennym m.in. jako ambasador w Londynie.  Zmarł po wojnie 24 lipca 1949 w Wałbrzychu i spoczął na tutejszym cmentarzu nieopodal białego dworku (dziś internatu szkolnego sióstr), w którym spędził ostatnie lata życia.

Przy cmentarzu znajduje się parking o powierzchni 0,8047 ha.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Miejski Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o.
  ul. Kolejowa 4
  58-300 Wałbrzych
  tel. 74 665 00 61, 74 842 50 08, 74 842 50 09
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top