Performancing Metrics

Nowy Cmentarz Komunalny, Ząbkowice Śląskie

Cmentarz komunalny zlokalizowany jest przy ul. Bohaterów Getta i jest główną nekropolią w mieście.

Powstał w 1964r. Był dwukrotnie powiększany, po raz pierwszy w 1977 roku, następnie w latach 90. XX wieku.

Znane pochówki:
- "Grób Harcerza" - Jana Kmietowicza, przeniesiony ze starego cmentarza przy ul. 1 Maja. Na jego grobie umieszczono napis o następującej treści: „HARCERZU POLSKI ! ŚMIERĆ TWOJA PRZEZ ZDZICZAŁY HITLERYZM TO ZEW DLA NAS DO CZYNU DLA ŚWIĘTEJ MATKI – OJCZYZNY.”
- grób Eugeniusza Sroczyńskiego, lekarza, społecznika - w czasie wojny więźnia hitlerowskich obozów koncentracyjnych: Oświęcim, Ravensbruck i Hamburg Neuengamme,
- grób Lesława Braitera - załozyciela pierwszego na Dolnym Śląsku teatru polskiego.

Na cmentarzu znajdują się kwatery sióstr klarysek, które przybyły tu w 1946r. i księży pallotynów, którą zwięcza pieta, przeniesiona z dawnego cmentarza braci bonifratrów, który mieścił się przy ulicy Zacisze. Pochowano tu też szczątki zmarłych bonifratrów z cmentarza z ich cmentarza. Ekshumacja ta odbyła się w latach 60-tych ubiegłego wieku.

W 2010 roku na cmentarzu umieszczono kontrowersyjny w formie Pomnik Dzieci Poczętych i Nienarodzonych, który znajduje się tuż za bramą główną.

 

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. 
  ul. Jasna 44, 57-200 Ząbkowice Śląskie 
  Tel. 74 8-151-855,
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…