Performancing Metrics

 

Cmentarz żydowski, Świdnica

Cmentarz z 1815 r.  o powierzchni ok. 0,4 ha. Był tzw. nowym cmentarzem żydowskim.
Mieści się on na szczycie niewielkiego wzgórza przy zbiegu ulic Esperantystów i Stęczyńskiego. 

Podczas nocy kryształowej (1938r) został zdewastowany (poprzewracano nagrobki). W okresie 1941–1942 macewy były używane przez władze nazistowskie do brukowania ulic.

W 1963 r. odsłonięto na nim pomnik ku czci powstańców z getta warszawskiego, na którym widnieje tablica o następującej treści: „19 IV 1943 r. w XX rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Ofiarom Faszyzmu. Cześć ich pamięci. Świdnica 19 IV 1963 r.”.

Obecnie teren cmentarza otoczony jest murem, ale pozbawionym bramy i furtki. Zarówno powojenne, jak i przedwojenne nagrobki są w złym stanie – zdewastowane, z niekompletnymi tablicami lub słabo czytelnymi inskrypcjami. Nieco lepiej zachował się tylko wyróżniający się rozmiarami pomnik nagrobny z inskrypcją niemiecko-hebrajską oraz granitowy grobowiec, niestety pozbawiony płyty inskrypcyjnej.

W 2005 r., z inicjatywy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, cmentarz posprzątała młodzież gimnazjalna. 

GALERIA ZDJĘĆ CMENTARZA: ZOBACZ 

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Gmina Miasto Świdnica
  ul. ARMII KRAJOWEJ 49
  58-100 Świdnica
  tel. 74 856-28-00
  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…