Performancing Metrics

 

Krematorium w krakowskich Podgórkach Tynieckich już działa; cmentarz w budowie

W połowie marca, po blisko pięciu latach budowy, otwarto pierwszą w Krakowie spopielarnię zwłok. Mieszczący się przy ul. Wielogórskiej 16 budynek ma 626 m kw. powierzchni i oprócz krematorium miesci kaplicę oraz pomieszczenia techniczne do obsługi budynku i cmentarza, który ma powstać w pobliżu. Planowana nekropolia ma mieć 9 hektarów, co przekłada się na blisko 9 tys. miejsc pochówku.
Obok krematorium powstaje aktualnie parking na 60 miejsc postojowych.

Prezydent Krakowa podpisał umowę z inwestorem 12 lipca 2011. Koszt realizacji obu inwestycji wyniósł 24,5 mln zł. Całość pokryło polsko-włoskie konsorcjum pogrzebowe: firma Klepsydra z Łodzi i Urciuoli Group's S.R.L., gdyż inwestycja powstała na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego: przez 30 lat inwestor będzie miał pełne prawo do pobierania korzyści finansowych za zarządzanie kompleksem cmentarnym.

Budowę tego obiektu planowano uruchomić przy cmentarzu w Batowicach i a nawet w pobliżu szpitala Żeromskiego w Nowej Hucie. W obu przypadkach z planów zrezygnowano po protestach mieszkańców. Również w Podgórkach Tynieckich mieszkańcy protestowali przeciw budowie, ale jedynym efektem było zmniejszenie powierzchni cmentarza i korekta przebiegu drogi dojazdowej. Pierwsze formalne skargi pojawiły się już 29 lipca 2011r., których rozpatrywanie przez wojewodę, w większości kończyło się w Sądzie Administracyjnym. 

 

Tylko część skarg została uwzględniona przez Sąd, którego wyroki jednak nie negowały pozwoleń na budowę, więc inwestycja była zrealizowana na początku 2016r.

KREMATORIUM KRAKÓW
adres: Kraków, ul. Wielogórska 16
tel.: +48 12 352 44 44 w.1
fax: +48 12 352 44 44 w.2
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Ostatnio zmieniany sobota, 17 kwiecień 2021 17:33

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…