Performancing Metrics

Czechowice-Dziedzice: cmentarz żydowski został ogrodzony
 Na cmentarzu przy ulicy Szkolnej zostali pochowani zasłużeni mieszkańcy Dziedzic, Czechowic, ale również Zabrzega, Ligoty, Chybia i Frelichowa. Tu również spoczywają żołnierze walczący w I oraz II wojnie światowej.

Jednak od lat 90-tych ubiegłego wieku nikt nie chciał oficjalnie zarządzać nekropolią.
Po śmierci ostatniego miejscowego Żyda Karola Szarka, który po sąsiedzku o cmentarz dbał, stan obiektu pogarszał się: porósł krzakami, nagrobki zostały porozrzucane, odbywały się libacje alkoholowe.

Jednak na początku maja dzięki prywatnemu inwestorowi i pracy społeczników stary cmentarz  został ogrodzony. Wstawiono nową, zamykaną bramę.

To wszystko dzięki staraniom Sławomira Pastuszka, człowieka zajmującego się ochroną dziedzictwa śląskich Żydów. To dzięki niemu od 3 lat odbywają się też akcje porządkowania cmentarza.

Obiekt  nie ma właściciela, nie należy do gminy. Postępowanie  przejęcia terenu na własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach przed komisją regulacyjną w Warszawie trwa od 2004 roku…

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 lipiec 2021 08:37

O autorze

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…