Performancing Metrics

 

Klepsydry do samodzielnego wydruku

Cofete  - cmentarz na plaży

Cementerio de Cofete - to niezwykły cmentarz, który znajduje się nieopodal miasteczka Cofete w Jandii na należącej do Hiszpani wyspie Fuerteventura. Jest fascynujący, gdyż znajduje się na ... plaży.

Na nekropolię prowadzi brama, na której znajduje się tablica upamiętniająca zmarłych oraz dwujęzyczna (niemiecko-hiszpańska) tablica przedstawiająca historię wioski. Drzwi bramy najczęściej nie można otworzyć, gdyż zasypane są przez piasek.

Prostokątny zarys cmentarza wyznaczony jest niskim płotem, a właściwie betonową podmurówką z rzadka stojącymi słupami. Na cmentarz można jednak łatwo wejść przeskakując przez małe wydmy, które swój przemarsz przez cmentarz, zatrzymały właśnie na płocie.

Cementerio de Cofete

Cmentarz powstał na początku XIX w. Do tego czasu mieszkańcy wioski musieli zwłoki przewozić na grzbietach wielbłądów do Pájary. Kondukt pogrzebowy musiał przejść blisko 50 km. Ponieważ chłopi z Cofete byli biedni - nie posiadali żadnej ziemi - a plaża nie była niczyją własnością i jednocześnie należała do wszystkich, więc wpadli na pomysł, iż mogli tu bez opłat pochować swoich bliskich.

Ostatni pochówek zanotowano tu w 1956r.

Nagrobki dziś to ledwo widoczne kopczyki utrwalone roślinnością lub kopcami większych kamieni. Na niektórych ustawiony jest drewniany krzyż. To wszystko, co można tu zobaczyć - bez rzeźb i innych ozdób typowych dla klasycystycznych cmentarzy.

 

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 lipiec 2024 09:05
Oznaczone pod

Wybrane odnośniki

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top