Performancing Metrics

 

Klepsydry do samodzielnego wydruku

Gmina Lubin: kradzież całych nagrobków na gminnych cmentarzach

9 sierpnia 2023 r. na lubińską policję zgłosiły się trzy rodziny, które zawiadomiły o kradzieży na nekropoliach w Raszowej, Gogołowicach i Miłoradzicach. Złodzieje ukradli ... trzy nagrobki, po jednym z każdego gminnego cmentarza.

Do przestępstwa doszło prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia. Nagrobki zostały całkowicie zdemontowane i wyniesione z cmentarza. Kradzież to bardzo powszechne zjawisko, ale najczęściej złodzieje kradną kwiaty, wazony cmentarne i inne elementy galanterii nagrobnej. Zuchwała kradzież całych nagrobków to pewna nowość do tej pory nie spotykana w gminie Lubin.

Wszystkich trzech kradzieży dokonały prawdopodobnie te same osoby, na co wskazuje sposób działania sprawców. Z pewnością mieli oni niezbedną wiedzę, jak należy zdemontować pomnik, musieli mieć też mieć specjalistyczny sprzęt i pojazd. Wydaje się, że ułatwieniem kradzieży było też oddalenie cmentarzy od zabudowań. Np nekropolia raszowska mieści się ok 40 m. od wsi.

Łącznie straty oszacowano na 22 tys. zł.

Policjanci proszą potencjalnych świadków tego skandalicznego przestępstwa o zgłaszanie się osobiście do Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, przy ul. Traugutta 3, bądź telefoniczne pod nr alarmowym 112, bezpośrednio do prowadzącego postępowanie pod nr telefonu 47 8743 292 lub do oficera dyżurnego 47 8743 200.

Za kradzież grozi do 5 lat więzienia, ale niewątpliwie mamy do czynienia ze znieważeniem miejsca spoczynku, co podlega wyższej karze.

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 październik 2023 22:20
Oznaczone pod

Wybrane odnośniki

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top