Performancing Metrics

Hruszowice: nielegalny pomnik ku czci UPA rozebrany

W środę, 26 kwietnia, na cmentarzu we wsi Hruszowice (gmina Stubno) rozebrano postawiony nielegalnie pomnik ku czci Ukraińskiej Powstańczej Armii. Budowla ta naruszała co najmniej 11 aktów prawnych, a przede wszystkim była bolesnym ciosem w pamięć ofiar banderowców.

Pomnik postawiono w 1994r. Mimo iż znajdował sie na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach w gminie Stubno nigdy nie było zgody na takie upamiętnienie.

Zbudowano go w kształcie dwóch kolumn, które zostały metalowym tryzubem. Napis na tablicy u podnóża pomnika brzmiał „Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę”. Dodatkowo na tabliczkach wymieniono z imienia i nazwiska czterech banderowców, mimo że pod pomnikiem nikt nie został pochowany.
Metalowe elementy zostały zniszczone już w 2015r.

Gotowe moduły budowli przywieziono z Ukrainy. Postawił je na zbudowanym przez siebie cokole nieżyjący już mieszkaniec wsi i były członek UPA.

Wniosek o rozbiórkę wpłynął do właściciela cmentarza - gminy Stubno. Wójt wyraził zgodę i zgłosił zamiar przeprowadzenia demontażu. W przewidzianym prawnie terminie nie spotkał się on ze sprzeciwem starostwa powiatowego w Przemyślu.

Rozbiórka miała charakter czynu społecznego. Żaden z pracowników nie pobierał wynagrodzenia z tego powodu. Rozbiórce towarzyszyli działacze Ruchu Narodowego, a także rodziny ofiar OUN-UPA.
 

Dla Portalu Przemyskiego wójt gminy Stubno Janusz Słabicki powiedział: Chcieliśmy go usunąć również ze względów estetycznych, taka była wola większości mieszkańców, myślę, że nie tylko naszej gminy, ale wszystkich Polaków. Nie boimy się konsekwencji tego działania ze strony ukraińskiej, ale ze strony jej ekstremalnych organizacji.

Ostatnio zmieniany sobota, 17 kwiecień 2021 17:29

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…