Performancing Metrics

 

Cmentarze w czasie pandemii: dystans, dezynfekcja, maseczka!

Rozpoczął się weekend poprzedzający dzień Wszystkich Świętych i tym samym zwiększył się ruch na polskich nekropoliach. W związku z tym pojawiają apele, by nawet na cmentarzach nakładać maseczkę i zachować dystansu społeczny.

Apeluję do wszystkich, szczególnie w kontekście zbliżających się świąt, żeby oprócz faktu zaszczepienia, jeszcze stosować maseczki, również na cmentarzach – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski – Nie będzie tu żadnej ostrej regulacji, tylko to jest odwołanie się do odpowiedzialności, nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich i swoje otoczenie, bo w tradycji polskiej jest to, że tłumnie odwiedzamy cmentarze.

Mamy okres jesienny, do tego pojawiają się nowe infekcje wirusowe, nie tylko SARC-CoV-2, ale także grypa, rinowirusy, RSV – w tej chwili atakujący bardzo gwałtownie – przekazała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Na pewno na wolnym powietrzu transmisja wirusa jest znacznie bardziej utrudniona, jednak przebywanie w bliskiej odległości osób, które mają nieprawidłowo założone maseczki, może być tym czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia.
Apel naukowca z Lublina jest tym bardziej istotny, że pochodzi z regionu przodującego w zakażeniach.

Podobnie apeluje dr Przemysław Rzodkiewicz z mazowieckiego sanepidu. W specjalnej odezwie pisze: (...) w imieniu własnym i wszystkich pracowników Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej, którzy bez przerwy (w trybie 24 h/dobę) pracują nad zwalczaniem epidemii, prowadząc nadzór sanitarny związany z dochodzeniami epidemiologicznymi, nakładanymi kwarantannami, kieruję do Państwa apel z prośbą o wyjątkową wrażliwość i solidarność społeczną w tych dniach, o rozwagę i respektowanie obowiązujących przepisów mających ograniczać epidemię. (...) Nosimy maseczkę wówczas, kiedy jest obok nas grupa ludzi, których statusu zdrowia nie znamy. Jeśli mamy jakiekolwiek objawy infekcji typu: duży ból głowy, uciążliwy katar, objawy definiowane jako grypa czy przeziębienie – zostańmy w domu, nie spotykajmy się z bliskimi.

Warto też dodać, że z podobnym apelem zwrócił się bp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wniósł o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych.

1 i 2 listopada cmentarze będą otwarte i prawdopodobnie władze nie zwiększą obostrzeń, ale pamiętajmy, że skupiska ludzi sprzyjają transmisji wirusów. Zachowajmy rozsądek: dystans, dezynfekcja, maseczka!

Ostatnio zmieniany sobota, 30 październik 2021 19:02

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…