Performancing Metrics

Szczecin: wandale po raz trzeci zniszczyli nagrobki w Żelechowej

Zdewastowano odnowione nagrobki w pocmentarnym parku przy ul. Ostrowskiej w szczecińskiej dzielnicy Żelechowa. Płyty były pozostałością nekropolii utworzonej w XIX w. którą zlokalizowano na wzgórzu. Cmentarz został rozbudowany w 1905 r. i funkcjonował do 1939r. Potem niszczał aż do 2016r.

Starą nekropolię żelechowską po wojnie zaorano, a na jej części zbudowano małe osiedle. W ubiegłym roku postanowiono ją odnowić i zrobić z niej park. Odkopano i odnowiono nagrobki, wytyczono aleje i dokonano nasadzeń. Widocznie inwestycja ta nie spodobała się mieszkańcom Szczecina, gdyż po renowacji pozostałości cmentarza były sukcesywnie niszczone.

Pierwszy przypadek zniszczeń, tuż po remoncie objął 30 nagrobków, kilkanaście dni temu przewrócono kolejne 130 płyty, a ostatni akt wandalizmu miał miejsce w weekend 1-2 kwietnia. Spośród 300 wszystkich nagrobków 100 zostało zdemolowanych.
Nagrobki zostały połamane i powyrywane nawet z fundamentami. Na szczęście ocalały elementy małej architektury i nowe nasadzenia.
 

Sprawcami okazało się dwóch 11-latków oraz 12-latka, którzy przyznali się do tej dewastacji. Dzieci zostały rozpoznane dwa tygodnie od zdarzenia dzięki pomocy mieszkańców dzielnicy. Policja nieletnich wandali przesłuchała w obecności opiekunów prawnych.
Materiały w ich sprawie trafiły do Sądu Rodzinnego i Nieletnich..

Ostatnio zmieniany sobota, 17 kwiecień 2021 17:30

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…