Performancing Metrics

Symbole na cmentarzach
 Setki różnych symboli - religijnych i świeckich - zdobi nagrobki. Powstawały przez wieki, a z czasem stały się oznaką postaw wobec śmierci, wyznacznikiem członkostwa w organizacji społecznej lub handlowej, a nawet oznaką tożsamości etnicznej. Chociaż wiele symboli z tych nagrobków jest dość prosta w interpretacji, to nie zawsze jest łatwo określić ich sens i znaczenie, ponieważ nie byliśmy obecni przy tworzeniu tych symboli i nie znamy zamiarów naszych przodków. Nierzadko możemy tylko spekulować, co nasi przodkowie starali się nam powiedzieć poprzez wybór sztuki nagrobnej. Symbole na nagrobkach i ich interpretacje nie są powszechnie uzgodnione nawet przez naukowców.


   Oto próba przeglądu i rozszyfrowania niektórych z nich.

  Alfa (A) , pierwsza i Omega (Ω) - ostatnia litera alfabetu greckiego, są często połączone w jeden symbol. Uznaje się że symbolizuje Chrystusa, jako początek i koniec wszechrzeczy.

   Kotwica była uważana w starożytności jako symbol bezpieczeństwa i została przyjęta przez chrześcijan jako symbol nadziei i wytrwałości. Kotwica symbolizuje również umocowanie wpływu Chrystusa. Niektórzy twierdzą, że był używany jako swego rodzaju ukryty symbol krzyża. Kotwica na nagrobku informuje nierzadko o zawodzie związanym z morzem i w tym znaczeniu spotyka się ją na grobie marynarza. Kotwice stosuje się też jako wyraz hołdu dla Świętego Mikołaja, patrona marynarzy. Kotwica ze złamanym łańcuche symbolizuje zakończenia życia.

   Pomniki Aniołów na cmentarzu są symbolem duchowości. Pilnują grobu i są uważane za posłańców między Bogiem a człowiekiem. Anioł, czyli "wysłannik Boga", może pojawiać się w różnych pozycjach, każdy we własnym rozumieniu człowieka. Anioł z otwartymi skrzydłami reprezentuje lot duszy do nieba. Aniołowie podpierający w ramionach człowieka prowadzą zmarłego do nieba. Płaczący symbolizuje smutek z powodu przedwczesnej śmierci. Anioł grający na trąbce może przedstawiać dzień sądu. Często określane są przez instrumenty, które używają - Michał przez miecz i Gabriel przez róg.

   Księga na nagrobku może mieć wielorakie znaczenie, Najczęściej symbolizuje księgę życia, ale też przedstawia mądrość, modlitwę, pamięć lub kogoś, kto pracował jako pisarz sprzedający książki, albo wydawca. Książki i zwoje mogą również reprezentować Ewangelistów.

   Krzyż celtycki lub irlandzki - w formie krzyża w okręgu - zwykle stanowi wieczność. Złamane kolumny wskazują kruchość życie, oznaczają śmierć osoby, która zmarła młodo lub w sile wieku, przed osiągnięciem starości. Niektóre są wynikiem uszkodzenia lub wandalizmu, ale większość kolumn celowo wyrzeźbionych jest w takiej formie.

   Gołąb spotykany jest na chrześcijańskich i żydowskich cmentarzach. Jest symbolem zmartwychwstania, niewinności i pokoju. Lecący gołąb unosi dusze zmarłych do nieba. Gołębica zstępująca z nieba stanowi zapewnienie bezpiecznego przejścia z Ziemi do Nieba. Leżący martwy gołąb symbolizuje koniec lub krótkie życie. Jeśli gołąb trzyma gałązkę oliwną, symbolizuje, że dusza osiągnęła Boży Pokój w Niebie.

   Po krzyżu, urna jest jednym z najczęściej używanych sybloli na cmentarzach. Urna uważana jest za symbol nieśmiertelności. Kremacja była jednym z pierwszych form przygotowania zmarłego do pogrzebu. Kształt pojemnika, w którym znajdowały się prochy, ma formę zwykłej skrzyni lub wazonu z marmuru. Bez względu na to, jak wygląda, należy pamietać iż słowo "urna" wywodzi się od łacińskiego uro, co oznacza "spalić". Kiedy pogrzeb stał się bardziej powszechną praktyką, znaczenie symbolu urny ściśle powiązane zostało ze śmiercią. Urna świadczy o śmierci ciała i zamiane jego w pył. Materiał, który został wydrapowany na urnie też ma swoje znaczenie. Całun otaczający urnę oznacza wg niektórych, że dusza odeszła okryta w podróż do nieba. Inni mówią, że zasłona oznacza ostatni rozdział – kurtynę - między życiem i śmiercią.

   Dłoń ze wskazującym palcem uniesionym górę, symbolizuje nadzieję na niebo, a dłoń z palcem wskazującym skierowanym w dół przedstawia Boga, sięgającego po duszę. Dłonie postrzegane są jako ważny symbol życia: wyryte na nagrobkach pokazują relacje zmarłego z innymi ludźmi oraz z Bogiem. Cmentarne ręce są zazwyczaj uchwycone przy wykonywaniu jednych z czterech rzeczy: błogosławieństwa, przytulania, wskazywania i modlitwy.

   Podkowy mogą symbolizować ochronę przed złem, ale mogą być też symbolem osoby, której zawód lub pasja związane były z końmi.

   Bluszcze wyryte na nagrobku oznaczają trwałość, przyjaźń, wierność i nieśmiertelności. Twarde, wiecznie zielone liście bluszczu oznaczają nieśmiertelność, odrodzenie lub regenerację.

Tarcze heraldyczne i płaszcze pancerza na nagrobkach często znak, że w tym miejscu spoczywa ktoś stanu rycerskiego.

   Wawrzyn, szczególnie w kształcie wieńca, może on stanowić zwycięstwo, wyróżnienie, wieczność i nieśmiertelność.

   Lew służy jako opiekun na cmentarzu, ochrania grób przed niechcianymi goścmi i złymi duchami. Symbolizuje odwagę i męstwo zmarłego. Lwy na cmentarzu zazwyczaj można znaleźć na szczycie sklepienia grobowców.

   Potężny dąb, często przedstawiany jako dębowy liść i żołędż oznacza siłę, honor, niezłomność i długowieczność.

   Gałązka oliwna, często przedstawiana w ustach gołębia pokoju, symbolizuje - że dusza odeszła w pokoju z Bogiem. Skojarzenie gałązki oliwnej z mądrością i pokojem pochodzi z mitologii greckiej i wywodzi się od bogini Ateny, która miała zasadzić drzewo oliwne, w miejscu gdzie powstały Ateny. Greccy ambasadorzy wprowadzili tradycję, oferując gałązką oliwną na znak pokoju i dobrych intencji .Gałązka oliwna także pojawia się w historii Noego, gdzie symbolizuje koniec potopu i gniewu Bożego. Drzewo oliwne symbolizuje długowieczność, płodność, dojrzałość i dobrobyt.

   Śpiące dziecko bardzo często używane jest do oznaczania śmierci – symbol ten wywodzi się z epoki wiktoriańskiej. Zazwyczaj też zdobi grób niemowlecia lub dziecka. Postacie śpiących dzieci są często skąpo ubrane - symbolizują, że młode niewinne dzieci nie mają nic do ukrycia.

   Sphinx - głowa i tułów człowieka wszczepione w ciało lwa, strażnika grobu. Ten symbol jako neoegipski projekt jest czasami używany w obecnych cmentarzach. Mężczyzna to egipski Sphinx jest wzorowany na Wielkim Sphnx’ie z Gizy . Kobieta, często naga, jest greckim Sphinx’em.

   Kompas to najczęściej używany symbol masonerii – oznacza wiarę i rozum. Wskazówki kompasu przedstawione na placu budowy, gdzie używany był przez cieśli i kamieniarzy do mierzenia idealnego kąta prostego, oznaczają dążenie do ideału. Kompas w murze to symbol zdolności do korzystania z sumienia i moralności. Kompas jako symbol pomiaru oznacza sprawdzanię słuszności naszych działań. Używany przez masonów symbolizował panowanie nad sobą, chęć wypracowania właściwej granicy, ograniczenie włąsnych pragnień. Kompas połączony jest z kroczkiem lub literą G która oznacza idealność "geometrii" lub "Boga".

   Odwrócona latarnia lub pochodnia to symbol życia. Zapalona pochodnia uniesiona w górę ukazuje życie, nieśmiertelność i życie wieczne. Odwrócona latarnia oznacza śmierci lub przejście duszy do następnego życia.

   Nagrobek w kształcie pnia drzewa jest symbolem zwięzłość życia. Liczba połamanych gałęzi znajdujących się w pniu drzewa może wskazać członków rodziny zmarłego pochowano w tym miejscu.

   W swojej ogólnej formie koło oznacza cykl życia, oświecenia i mocy Bożej. Koła mogą również oznaczać prawo lub pomyślność.
Ostatnio zmieniany sobota, 17 kwiecień 2021 16:50
Udostępnij

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/cmentarze24/public_html/netcmentarz/templates/sj_news_ii/html/com_k2/templates/sj-theme/item.php on line 507

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…