Performancing Metrics

 

Cmentarz comunalny, ul. Tynieckiego, Darłowo

Cmentarz, zwany Starym, położony jest pomiędzy ul. Tynieckiego i Św. Gertrudy.

Liczy blisko 8000 pochówków.

Cmentarz w obecnym kształcie pojawił się w 1806 r.  i zajmuje powierzchnię nieco ponad 3 ha. Od ul. Tynieckiego zachował się ceglany mur z końca XIX w.

Na środku cmentarza stoi gotycki kościół św. Gertrudy, który pierwotnie służył jako kaplica cmentarna.
Zachowały się jedynie dwie kaplice grobowe należące do rodzin Bayerów i Bahnów:
- mauzoleum rodziny Bahnów wybudowane zostało w stylu neogotyckim w 1829r.; jest to budowla wykonana z palonej cegły, przykryta dwuspadowym dachem - obecnie pełni funkcję pomieszczenia gospodarczego, w którym przygotowywane są zwłoki do pochówku;
- mauzoleum rodziny Bayerów, w stylu klasycystycznym pochodzi z drugiej połowy XIX w.; nawiązuje do formy niewielkiej, klasycznej świątyni greckiej - obecnie jest zamknięte i pozbawione elementów dekoracyjnych.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod
Więcej w tej kategorii: « Cmentarz komunalny, Sławno

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o. o. w Darłowie
  76-150 Darłowo, ul. 1 Maja 1
  tel. 94 314 26 11
  e-mail – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…