Performancing Metrics

 

Cmentarz Komunalny, Stary, ul. Kościuszki, Stargard

Cmentarz został założony w 1910r., jako przedłużenie starszego cmentarza, który obecnie jest Parkiem Batorego.

Nekropolia położona jest pomiędzy ul. Kościuszki (brama główna), Spokojną i Przedwiośnie. Jego łączna powierzchnia wynosi blisko 20 ha. Pochowanych jest tutaj 27 tysięcy mieszkańców.
Na terenie cmentarza znajduje się wydzielona kwatera, w której spoczywają szczątki 64 saperów i dwóch sanitariuszek poległych w czasie rozminowywania miasta w 1945 roku. W pobliży bramy głównej znajduje się tablica oddająca hołd zmarłym stargardzianom - Niemcom i Polakom, obok niej posadowione są dwie przedwojenne tablice nagrobne.

Przy bramie głównej znajduje się dom pogrzebowy i pomieszczenia administracyjne cmentarza. Na nekropolii znajdują się też:
- Kwatera Saperów, gdzie spoczywają szczątki 65 osób poległych w czasie rozminowywania miasta w 1945 i 1946r.
- lapidarium,
- pomnik dziecka utraconego,
- grób Sławomira Pajora - wieloletniego prezydenta miasta Stargard.

Obecnie na cmentarzu nie ma już wolnych kwater, a pogrzeby dokonywane są jedynie w miejscu zlikwidowanych, nieopłaconych grobów.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o.
  ul. Okrzei 6, 73-110 Stargard
  tel.: 519-546-955
  email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…