Performancing Metrics

Cmentarz sanatoryjny (nie istnieje), Kościan
Cmentarz Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie położonego przy ulicy Maya.
Ostatni pochówek odnotowano w roku 1960.
 
Na tym cmentarzu był też grób powstańca  Antoniego Boguszyńskiego z Leszna. Jego szczątki przeniesiono do Kwatery Obrońców Ojczyzny na stary cmentarz parafialny.
 
Tutaj też pochowano pierwotnie 45 ofiary niemieckich zbrodni - zastrzelonych w 1939r. Polaków - które ekshumowano i złożono 7 listopada 1945 w kryptach Mauzoleum na Cmentarzu Katolickim w Kościanie.
 
Na tym cmentarzu znajdowały się też fikcyjne mogiły zbudowane przez nazistów. Były to groby chorych psychicznie pacjentów, których hitlerowcy zamordowali i w zbiorowych mogiłach pochowali w jarogniewickim lesie. Dla zatuszowania mordu dla rodzin pobudowali na sanatoryjnym cmentarzu fałszywe mogiły.
 
Nietypowe mogiły znaleziono w najstarszej części cmentarza, tuż przy parku, pod płotem. Były to pochówki nieznanych osób z lat 50-tych XXw.
 
Tuż przy byłej bramie wjazdowej na cmentarz znaleziono wymieszane szczątki kilkuset osób. Pochodziły one z innego nieistniejącego już cmentarza na Czarkowie przy obecnej ulicy Śmigielskiej w Kościanie. Je również przeniesiono na cmentarz komunalny.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod
Więcej w tej kategorii: Cmentarz parafialny, Kościan »

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…