Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii św. Dominika, Bierzwienna Długa, gmina Kłodawa

Cmentarz parafialny został założony w 1793r. . Obecny murowany parkan zbudowany został przez bezrobotnych w latach trzydziestych XX w.

Wśród grobowców okolicznych ziemian znajduje się grób zasłużonego dla miasta lekarza - Adama Rustejko Pieńkiewicz doktora-poety. Żył lat 68, zmarł 28 stycznia 1879 roku. Adam Pieńkiewicz był absolwentem słynnego Liceum Krzemienieckiego i Akademii Medycznej w Wilnie. Jako poeta napisał wiele wierszy pod pseudonimem Rustejko.

Na cmentarzu znajdują się również groby, stanowiące miejsca pamięci narodowej: zbiorowy grób żołnierzy Wągrowieckiego Batalionu Obrony Narodowej, którzy zginęli w czasie nalotu niemieckich samolotów na Kłodawę w dniu 12 września 1939 r. Na tablicy nagrobnej umieszczono dodatkową tablicę upamiętniającą śmierć w roku 1940 w Katyniu kłodawskiego lekarza i podporucznika rezerwy, Filipa Strusia.

Na cmentarzu są pochowani również uczestnicy powstania styczniowego (1863-1864), Roch Szurgociński i Leopold Płaczkiewicz (1845-1918) otaz inni w grobie zbiorowym, na którym znajduje sie napis: TU SPOCZYWAJĄ RANNI POWSTAŃCY Z BITWY POD CIEPLINAMI (10.II.1863) ZYGMUNT KESSLER Z WARSZAWY JULIAN DZIERZBICKI Z WARSZAWY ADAM WESOŁOWSKI - kpt. BYŁYCH WOJSK POLSKICH.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia św. Dominika
  62-650 Kłodawa
  tel. 063 273 52 09
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…