Performancing Metrics

Cmentarz stary parafii pw. Wszystkich Świętych, Brzeziny, gmina Morawica
Cmentarz powstał podczas urządzania wsi Brzeziny w 1850r. kiedy wydzielono pod cmentarz część gruntu dworskiego rządowego.
Na cmentarzu chowano zmarłych na cholerę.
Do dziś zachował się jedynie cmentarz wojenny. Został założony w rogu starego (nie istniejącego już wówczas) cmentarza parafialnego. Pochowano tam 12 żołnierzy armii carskiej poległych w grudniu 1914 i maju 1915 roku. Byli to prawdopodobnie ciężko ranni żołnierze w potyczce pod Orlą Górą w Morawicy zmarli w lazarecie przypuszczalnie na zakaźną chorobę.
Cmentarz odnawiano w roku 1924 i 1992.
Zachowały się cztery krzyże, dwa prawosławne, jeden brzozowy i jeden żeliwny na kamiennej podstawie. Cmentarz wojenny jest ogrodzony kutym ogrodzeniem z dwoma metalowymi krzyżami i kamienną tablicą.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach
  Brzeziny, ul. Chęcińska 312

  26-026 Morawica
  tel. 41 311 42 59
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…