Performancing Metrics

 

Cmentarz parafialny "Stary", ul. Ściegiennego, Kielce

Cmentarz parafialny "Stary" jest najstarszym z kieleckich cmentarzy. Powstał w latach 1801-1805r. Założony został na terenie byłego folwarku biskupiego Psiarnia, przy trakcie do Chmielnika.

Posiada cenne nagrobki żeliwne i kamienne (marmury kieleckie oraz czerwony piaskowiec) oraz kaplice z lat 1848, 1853 i 1862r. Są tu groby między innymi żołnierzy napoleońskich, spiskowców księdza Ściegiennego, uczestników powstań listopadowego i styczniowego oraz żołnierzy AK.

Cmentarz poszerzano:
- w latach 1818 w kierunku wschodnim,
- w latach 1860-62 w stronę południa, wg projektu A. Dunina i 1882-1884 wg proj. Franciszka Kowalskiego - otoczono wówczas murem od strony Ściegiennego).

W 1980 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach uznał cmentarz Stary w Kielcach za zabytkowy. W strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej znalazły się kwatery parzyste od nr.4 do 14. Ochroną objęty został układ przestrzenny, drzewostan oraz nagrobki i kaplice postawione do 1939r.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach
  Plac Najświętszej Maryi Panny 3, 25-010 Kielce
  tel.: 41 344-63-07
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…