Performancing Metrics

Cmentarze wojenne, Grabówka, gmina Supraśl

Zespół zbiorowych mogił/cmentarzy ulokowany przy Szosie Baranowickiej i ul. Nagietkowej. Miejscie pochówku  zamordowanych przez Niemców cywilów: Polaków i Żydów oraz żołnierzy Armii Krajowej.
W Grabówce na siedemnastu zbiorowych mogiłach, pochowano 16 tysięcy osób pomordowanych przez Niemców w latach 1941-44. Wśród ofiar zbrodni w Grabówce rozpoznano też żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez UB.

Przy wjeździe na kompleks stał Pomnik Ofiar Wojny wg projektu S.Wakulińskiego, wykonany przez J.L.Filarskiego i B.Kierszniewskiego z 1973r. Kompozycja z piaskowca przedstawia umęczoną skutą kajdanami postać symbolizującą ofiary mordu na tle stylizowanej, wznoszącej się nad nią zaciśniętej pięści. Napis: "W HOŁDZIE OFIAROM HITLEROWSKIEGO LUDOBÓJSTWA SPOŁECZEŃSTWO POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO 1973". Było to jedeno z wielu upamiętnień stojących na mogiłach.

W 2021r. powstał projekt renowacji i stworzenia tu Miejsca Pamięci.

 

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  URZĄD MIEJSKI W SUPRAŚLU
  ul. Józefa Piłsudskiego 58
  16-030 Supraśl
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…