Performancing Metrics

Cmentarz stary, Zabłudów

Znajduje się przy drodze do Dobrzyniówki i Folwarków Małych.

Najstarsza znana wzmianka o cmentarzu pochodzi z 1786 roku z opisu parafii zabłudowskiej. Już wówczas nazywany był cmentarzem starym.

Obok katolików chowano tu również unitów. Później służył też wyznawcom prawosławia, a według tradycji ustnej i protestanci znajdowali tu miejsce wiecznego spoczynku.
W połowie XIX wieku Kazimierz Ostaszewski, major huzarów wojsk rosyjskich, urodzony w Zabłudowie w roku 1786, zdecydował się odnowić istniejącą kaplicę. Miało to miejsce w 1848r. Powstała nowa murowana pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, dlatego też nekropolia ta nosi nazwę Cmentarz Marii Magdaleny. Kaplica wpisana jest do rejestru zabytków pod nr: 594 z 5.01.1985r.

Na cmentarzu prawdopodobnie pochowani są rodzice Kazimierza Ostaszewskiego.

Ostatni pochówek miał miejsce w 1998r.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
  ul. Kościelna 2, 16-060 Zabłudów
  tel. 85-718-80-44
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…