Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, Besko

Cmentarz założono po wybudowaniu nowego kościoła w 1755 r. Powstał z inicjatywy proboszcza parafii ks. Szymon Urbańskiego na początku XIX w. Wejście na zmentarz otwiera murowana i otynkowana brama cmentarna o dwóch kondygnacjach z 1889 r. W górnej części we wnękach umieszczono rzeźby Matki Boskiej i Chrystusa Frasobliwego. W tym samym roku obszar cmentarza został powiększony o 0,5 morgi przez proboszcza, ks. Franciszka Stankiewicza. Kolejny proboszcz, ks. Andrzej Witko ponownie poszerzył cmentarz w 1944 r.

W starszej części znajdują się nagrobkami z z 1852 i 1855-56 r. Należy do nich m.in. obelisk o kształcie kamiennej kolumny, zakończony żelaznym krzyżem oraz późnoklasycystyczny nagrobek z rzeźbą kobiety wspartej na kolumnie. 

W I połowie XIX w. ks. proboszcz Aleksander Kwiatkowski wybudował na cmentarzu drewnianą kostnicę.

Na cmentarzu spoczywają bescy proboszczowie: ks. Ludwik Flaiszman, ks. Stanisław Knap, ks. Andrzej Witko, ks. Jan Mikosz; siostra Lucyna (felicjanka), właściciele Beska z połowy XIX wieku – Józef i Aniela Kłopotowscy, generał Gustaw Truskolaski; córka ostatniego dzierżawcy beskiego majątku, Teresa Myczkowska; zarządca majątku Wiktorów w Zarszynie, Jan Męski; wójt i poseł do parlamentu austriackiego, Bartłomiej Fidler; kierownik szkoły w Besku z końca XIX wieku, Piotr Świątkiewicz; nauczycielka i więźniarka radzieckich łagrów, Bronisława Krzywoszańska z Gieradów i wiele innych osób zasłużonych dla miejscowości.

W lipcu 2010 r. nieznany wandal uszkodził 9 nagrobków z figurą Matki Bożej.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:


    Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
    ul. Kościelna 4, 38-524 BESKO
    tel.: 13 467 30 17
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top