Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii Przemienienia Pańskiego, stary, Radomyśl Wielki

Cmentarz położony na tzw. Wale (naturalny wał wydmowy) w południowej części miasta przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego (dawnej Tarnowskiej) i Wałowej w kier. Dąbrowy Tarnowskiej.

To pierwszy cmentarz, który powstał za czasów Firlejów (założycieli miasta). Utworzony  wokół drewnianego kościółka na „Wale” p.w. Św. Stanisława.

W okresie 1851-52 w miejsce drewnianego kościółka ziemianin Piotr Kostórkiewicz wybudował murowaną kaplicę (zachowaną do dzisiaj) w podziemiach której został pochowany. Tu spoczywa też członkowie jego rodziny. Później w podziemiach został pochowany długoletni proboszcz dekanatu radomyskiego ks. Antoni Żmudziński, o czym świadczą zawieszone tablice.

Na tym cmentarzu znajdują się:
- grobowce Sióstr Służebniczek,
- burmistrzów miasta Wawrzyńca Jarosza, Ignacego Odrowąż-Wysockiego, Antoniego Jarosza, Piotra Kality, Stanisława Dąbrowskiego i Józefa Trybulca dr praw, adwokata i burmistrza Bochni.

W czasie wojny cmentarz ten został bardzo zniszczony, zajmowany przez Niemców i ostrzelany z czołgów sowieckich.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia pw. Przemienienia Pańskiego, Radomyśl Wielki
  ul. Piłsudskiego 4, 39-310 Radomyśl Wielki
  tel. 14 66 67 215
  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top