Performancing Metrics

Cmentarz Bronowice, Kraków

Cmentarz Bronowice znajduje się w Krakowie, na terenie Dzielnicy IV Prądnik Biały. Zwany też cmentarzem na Pasterniku od nazwy wzgórza, na który został zlokalizowany. Założony w 1895 roku.
Nekropolia powstała na przełomie XIX i XX wieku i jest starsza od miejscowej parafii. Znajduje się na przestrzeni pomiędzy ulicami Pasternik i Na Polach w okolicy Wróżnej Góry na pograniczu Bronowic Wielkich i Bronowic Małych. Początkowo był tu cmentarz parafialny dla Parafii pod wezwaniem Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu w Bronowicach Wielkich oraz mieszkańców Bronowic Małych, które wówczas należały do Parafii Mariackiej.

Cmentarz w Bronowicach został poszerzony w latach 30. XX wieku do ul. Pasternik. Po II wojnie światowej, cmentarz został przekształcony z parafialnego w komunalny. Wraz z upływem czasu jego obszar ulegał stopniowemu (etap 1.: lata 50., etap 2.: lata 70. XX wieku) powiększeniu.

Pochowane osobistości:
- Włodzimierz Tetmajer – malarz, poeta,
- Lucjan Rydel, syn poety i Anna Rydel (zm. 1996), wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi z Mikołajczyków Rydlowej
- Stanisław Dżułyński - polski geolog, sedymentolog, profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim,
- spoczywają tutaj także żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wojska Polskiego i Legionów, uczestnicy powstań narodowych.

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie
  ul.Rakowicka 26,
  31-510 Kraków
  Telefon: 12 619-99-91
  Fax: 12 619-99-90

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…