Performancing Metrics

 

Cmentarz komunalny, ul. Wandy, Nowa Sól

Cmentarz powstał jako ewangelicki w  1795r. W 1867r. po drugiej stronie ul. Cmentarnej (biegnącej wzdłuż nekropolii) założono nowy cmentarz ewangelicki a w 1871r. na terenie położonym w kierunku ul. Wodnej założono cmentarz katolicki. W ten sposób, wraz z sąsiednim cmentarzem żydowskim, powstała duża nowosolska nekropolia złożona z czterech kwater.

Powiększenie cmentarza miało miejsce w latach 1892-1893. W 1886r. na terenie nowego cmentarza ewangelickiego wzniesiono dom przedpogrzebowy z mieszkaniem grabarza oraz kaplicę cmentarną, a później drugą kaplicę.

Po II wojnie światowej cmentarz utracił wyznaniowy charakter. W 1962r. administratorem cmentarza zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Zamknięto dla ruchu ul. Cmentarną, wyburzono stare bramy i wybudowano dwa wejścia (od ul. Wandy i ul. Wodnej). W środkowej części nekropolii urządzono tzw. aleję zasłużonych (dla miasta).

W roku 1993 ustawiono "Pomnik Sybiraków", na początku XXI wieku wybudowano ołtarz polowy, a w 2014r. wykonano nowe ścieżki i wybudowano kolumbarium.

Zachowały się nieliczne przedwojenne grobowce zgromadzone przy południowo-zachodnim murze cmentarnym przylegającym do ul. Miarki.


UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:


    Zakład Pogrzebowy
    ul. Szarych Szeregów 23, 67-100 Nowa Sól
    tel. (68) 43270 15
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top