Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii Św. Józefa, Silna, gmina Pszczew

Cmentarz został założony na początku XX stulecia przy parafii erygowanej w 1926r.
Wówczas też zbudowano drewnianą kaplicą, w której odbywały się nabożeństwa.

W 2021r. na nekropolii odbył się ponowny pochówek starszego strażnika granicznego Antoniego Palucha, prawdopodobnie pierwszego polskiego żołnierza poległego 1 września 1939r.
Jego szczątki odnaleziono w 2020r. przy okazji poszukiwania pochówku żołnierza niemieckiego - Richarda Alberta Gustawa z Trzemeszna - który poległ podczas napaści na Polskę. Zginął on od wystrzału polskiego strażnika, który jako jedyny stawiał opór na granicy. Obaj zostali pochowani obok siebie: Niemiec w drewnianej trumnie, Polak bez trumny - co już wówczas i w tym względzie pokazało stosunek najeźdzców do Polaków.

Szczątki Antoniego Palucha miały być ekshumowane już w latach 90-tych i przeniesione na cmentarz parafialny w Trzcielu - tak się jednak nie stało. Został przeniesiony tylko nagrobek.

Tym razem rodzina postanowiła zostawić szczątki na miejscowym cmentarzu. Ponowny pochówek i poświęcenie pomnika odbyło 22 sierpnia 2021r. z udziałem wojskowej asysty honorowej. Hołd Antoniemu Paluchowi oddali strażacy, strażnicy graniczni oraz urzędnicy gminni i powiatowi, a także mieszkańcy Silnej.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa
  Silna 24, 66-330 PSZCZEW
  tel. (95) 749-15-26
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…