Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Wschowa

Cmentarz farny pomiędzy ul. Piłsudskiego i Spokojną.

Cmentarz parafialny we Wschowie od początku swojego istnienia był miejscem ostatniego spoczynku m.in. dla przedstawicieli wschowskiego garnizonu. Można było odnaleźć na nim liczne groby żołnierzy z 3 batalionu 3 Poznańskiego Pułku Piechoty nr 58, zmarłych w tutejszym lazarecie, a z okresu I wojny światowej także jeńców wojennych, Francuzów, Polaków i Rosjan, których mogiły zlikwidowano w latach 70. XX w. Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie trzy płyty nagrobne niemieckich żołnierzy zmarłych podczas II wojny światowej.

Po 1945 r. cmentarz stał sie miejscem spoczynku dla nowej grupy mieszkańców. Znaleźli się wśród nich także przedstawiciele przedwrześniowej armii polskiej, powstańcy wielkopolscy, żołnierze I i II armii Wojska Polskiego, żołnierze armii Andersa i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żołnierze AK oraz partyzantki niepodległościowej, a także osoby, które w swoim życiorysie mogły wykazać się służbą w armiach zaborczych, rosyjskiej i austro-wegierskiej.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie
  pl. Farny 2, 67-400 Wschowa
  tel. 65 540 21 21
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…