Performancing Metrics

 

Cmentarz parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata, Grodysławice, gmina Rachanie

Cmentarz ma powierzchnię 0,57 ha i jest w kształcie czworoboku.

Najstarszy nagrobek z czytelną inskrypcją pochodzi z 1858 r. - na grobie ks. Michała Bratkiewicza, greckokatolickiego proboszcza i dziekana. Po deportacji w 1945 r. prawosławnych mieszkańców wsi narodowości ukraińskiej do Ukraińskiej SRR w części zachodniej założony został cmentarz rzymskokatolicki.
W części prawosławnej znajduje 71 kamiennych nagrobków sprzed 1945 r.: krzyży na postumentach, postumentów z nadstawami, obelisków, murowanych grobowców. Większość krzyży została uszkodzona, część zniszczona.
Zachowały się mogił Ukraińców rozstrzelanych przez hitlerowców w 1942 r. Natomiast nie istnieją nagrobki ok. 10 Ukraińców podejrzanych o wspieranie UPA zabitych przez podziemie polskie późną jesienią lub zimą 1944 r.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Parafia pw. Matki Bożej Królowej Świata
  Grodysławice 82
  22-640 Rachanie
  tel. 84 663 34 30
  e-mail:

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…