Performancing Metrics

 

Cmentarz ewangelicki (nieczynny), ul.Armii Krajowej, Dzierżoniów

Dawny cmentarz ewangelicki położony pomiędzy ul. Armii Krajowej a ul. Cichą.

Został poświęcony w 1872 r.
Był on wyposażony w kostnicę, katakumby i dom grabarza. Przed 1878 rokiem otoczono go murem i zadrzewiono, przeważnie lipą i klonem. W latach dwudziestych naszego wieku cmentarz został poszerzony, zbudowano kaplicę pogrzebową.

Po ostatniej wojnie służył on sporadycznie katolikom, by w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ulec zdewastowaniu, zwłaszcza w części wschodniej.

Dom grabarza stanowiący integralną cześć muru znajdujący się na północ od bramy, zamieszkany był do połowy lat osiemdziesiątych XX w. Parę lat wcześniej, została rozebrana kaplica znajdująca się na wprost bramy cmentarza.

UWAGA! Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu, które prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Urząd Miasta w Dzierżoniowie
  Rynek 1
  58-200 Dzierżoniów
  tel. 74 645-08-00, 645-08-99
  fax: 74 641-55-30,
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…