Performancing Metrics

Cmentarz poewangelicki, ul. Sportowa, gmina Stronie Śląskie

Założony w 1937 r. Ma kształt nieregularnego czworoboku wyznaczonego linią starych drzew i resztka ogrodzenia Do czasów współczesnych nie zachowały się żadne stare nagrobki.

Przy południowej granicy cmentarza znajdują się pozostałości po kamiennym pomniku poległych w I wojnie światowej, którego elementami była barokowa kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena i pisane gotykiem inskrypcje. Inskrypcje zostały zniszczone tuż po 1945 r. zaś rzeźba stała jeszcze w 2006 r.

Współcześnie stary cmentarz od początku lat 50. XX w. do dzisiaj jest wykorzystywany do pochówku zmarłych pacjentów pobliskiego szpitala psychiatrycznego na osiedlu Morawka. Na potrzeby szpitala powierzchnia cmentarza została poszerzona od zachodu o obszar równy jego starej części. Cmentarz jest mocno zaniedbany.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Urząd Miejski w Stroniu Śląskim
  57-550 Stronie Śląskie

  ul. Kościuszki 55
  tel. 74 811-77-11
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…