Performancing Metrics

Cmentarz żydowski (nieczynny), ul. Brzozowa, Oleśnica

W 1821 roku Żydzi z Oleśnicy zakupili grunt o powierzchni 0,15 ha, w dużym oddaleniu od zabudowań. W późniejszym okresie powierzchnię cmentarza powiększono do około 0,25 ha. Na terenie nekropolii wzniesiono dom przedpogrzebowy, przy wejściu wykopano studnię służącą do rytualnych ablucji. Dojście do cmentarza było możliwe od strony dzisiejszej ul. Brzozowej (poprzez mostek na rzece Oleśnicy) lub od strony obecnej ul. Wojska Polskiego. Za koszarami Regimentu Dragonów nr 8 - obecnymi budynkami tzw. czerwonych koszar - biegła droga do cmentarza. Do dziś zachował się jej niewielki odcinek.

W pierwszych miesiącach 1944 roku teren cmentarny został sprzedany przez urząd skarbowy Trzeciej Rzeszy.

Podobno nekropolia przetrwała II wojnę światowej w relatywnie dobrym stanie., ale w 1941 r. był częściowo uszkodzony, poprzez przewrócenie macew. Widać było, że wykonano to kompleksowo i w sposób zorganizowany, bo całe ich rzędy były przewrócone\". Również dom grzebalny miał spalony dach.

Praktycznie nie było nowych pochówków po 1945 r. Obok cmentarza pochowano zwłoki kobiety, znalezione w jednym z domów ul. Leśnej podczas ich \"nowego\" powojennego zasiedlenia.

Po 1946 r. rozpoczęła się dewastacja cmentarza. Kute ogrodzenia trafiły na okoliczne działki, nagrobki były rozbijane przez dzieci dla zabawy, cenniejsze rozpoczęto wywozić i \"przerabiać\" na nowe.

W 1969 roku nekropolię oficjalnie zamknięto. Ostatecznie resztki wzgórka cmentarnego zniwelowano przy pomocy spychaczy podczas rozbudowy koszar i przeznaczeniu terenu na plac ćwiczeń.

Dziś w okolicach cmentarza można odnaleźć niewielkie fragmenty nagrobków z zachowanymi inskrypcjami.

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

 • ZARZĄDCA:

   

  Urząd Gminy Oleśnica
  ul. 11 Listopada 24
  56-400 Oleśnica
  e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…