Performancing Metrics

 

Cmentarz żołnierzy II Armii WP, Zgorzelec

Cmentarz wojskowy, na którym spoczywają żołnierzez II Armii Wojska Polskiego poległych podczas forsowania Nysy Łużyckiej i w czasie walk o Łużyce.

Załozony 10 października 1946r. Pierwsze pochówki dokonano 29 października 1946 r., kiedy do Zgorzelca przywieziono 56 odnalezionych poległych żołnierzy WP. Cmentarz został poświęcony 1 listopada 1946 roku, podczas mszy polowej odprawianej przez proboszcza miejscowej parafii, ks. Józefa Rogoża.

W centralnej części cmentarza znajdował się pomnik - znicz, a za nim kaplica i mównica. Na końcu nekropolii stał dębowy krzyż. Główna brama i całe ogrodzenie nekropolii wykonane były z drewna. Na bramie umieszczono napis: ,,Cmentarz Bohaterów 2 Armii".

W 1948r. cmentarz został też ogrodzony betonowym, nieco ponad metrowej wysokości murem.

Cmentarz wielokrotnie przebudowywany w latach 1961-1968.

6 maja 1978 roku, w pasie terenu oddzielającego cmentarz wojskowy od komunalnego, odsłonięto pomnik orła piastowskiego. Orzeł posadowiony na cokole przypominającym słup graniczny patrzy na zachód, w stronę granicy na Nysie Łużyckiej. Autorem projektu jest rzeźbiarz Józef Potępa.

Ostatnie pochówki przeprowadzono w 1972r. kiedy pochowano żołnierzy polskich poległych po zachodniej stronie Nysy Łużyckiej.

Na cmentarzu pochowano (według stopni wojskowych): 1 podpułkownika Nikifora Jaśkiewicza, 7 majorów, 24 kapitanów, 43 poruczników, 195 podporuczników, 98 chorążych, 7 podchorążych (w czasie wojny zaliczano ich do oficerów). Pozostali to podoficerowie i szeregowcy. Spoczywa tu także 6 kobiet żołnierzy (sanitariuszek i telefonistek.

.

 

Oznaczone pod

Dodatkowe informacje

  • ZARZĄDCA:

     

    Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp.z o.o. w Zgorzelcu,
    ul. Łużycka 3
    tel.: 75 77-52-876

Nowości na e-mail

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie?
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…