Performancing Metrics



Siedmiometrowy krzyż, upamiętniający zbrodnię w Katyniu oraz katastrofę pod Smoleńskiem, stanął 10 kwietnia 2015r. na cmentarzu św. Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu.

Uroczystego odsłonięcia i poświęcenia dokonał metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Niech ten Krzyż Pamięci będzie świadkiem wierności Bogu i Ojczyźnie, co streszcza się w słowach umieszczanych na wielu sztandarach "Bóg, Honor, Ojczyzna". Niech będzie też znakiem narodowej jedności i pojednania. Niech młode pokolenie nigdy nie zapomni tych, którzy zginęli za naszą wolność" – mówił ks. Janusz Prejzner, proboszcz parafii pw. św. Rodziny, gospodarz uroczystości.

Salwę honorową bohaterom Katynia i Smoleńska oddało Wojsko Polskie.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Wojska Polskiego, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", politycy różnych ugrupowań, kombatanci oraz Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia i Tragedii Smoleńskiej.
Krzyż ma 7 metrów wysokości. Po jego obu stronach umieszczono granitowe tablice z napisami „Ofiarom zbrodni katyńskiej 13.04.1940” oraz „Ofiarom katastrofy smoleńskiej 10.04.2010”.





Wystąpienie ks. Janusza Prejznera, proboszcza parafii pw. św. Rodziny:






Zebraliśmy się, aby dokonać aktu poświęcenia Krzyża Pamięci i tablic upamiętniajacych te wydarznia.
Ludobójstwo, jakie rozegrało się na początku II wojny światowej w Katyniu, Miednoje i Charkowie, pochłonęło ponad 20 tys. ofiar polskich.
10 kwietnia 2010 r. nastąpiła katastrofa polskiego samolotu TU 154 wiozącego na uroczystosci katyńskie polską delegację. Zginął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego żona Maria, dowódcy wojska polskiego, przedstawiciele najwyższych instytucji Państwa Polskiego, posłowie, senatorowie, duchowieństwo oraz członkowie "Rodzin Katyńskich".

W rocznicę tych wydarzeń poświęcamy krzyż. Krzyż swoimi ramionami łączy niebo z ziemią i ludzi między sobą. Jest też pomostem łączącym przeszłość z przyszłoscią i świadectwem naszego pariotyzmu.
Istnieje pomost pomiędzy rokiem zbrodni katyńskiej, a rokiem katastrofy smoleńskiej - nie byłoby przecież wyjazdu do Smoleńska na rocznicowe uroczystości, gdyby nie było tam tego historycznego wydarzenia. Mamy więc do czynienia z tragicznym kontinuum losów Polaków.

Niech ten Krzyż Pamięci będzie świadkiem wierności Bogu i Ojczyźnie, co streszcza się w słowach umieszczanych na wielu sztandarach "Bóg, Honor, Ojczyzna". Niech będzie też znakiem narodowej jedności i pojednania. Niech młode pokolenie nigdy nie zapomni tych, którzy zginęli za naszą wolność".
Ten Krzyż Pamięci, obok istniejących na tym cmentarzu pomników żołnierzy Armii Krajowej, Orląt Lwowoskich i księdza Jerzego Popiełuszki, jest wyrazem wrażliwości społeczno-historycznej obecnych mieszkańców Wielkiej Wyspy Wroclawia. Z tego kręgu wywodzi się projektant krzyża pan Marek Strojny i fundator pan Zygmunt Dudek. (...)




Z Apelu Poległych:

Do Was zwracam się!
Potomni pochylają w zadumie i szacunku głowy, by uczcić męczeństwo córek i synów Narodu Polskiego.
Zachowajcie w swych sercach pamięć o ich ofierze złożonej za honor i wolność Rzeczypospolitej.
Chwała Bohaterom!
- Cześć ich pamięci!
: POMOC :: ZGŁASZANIE UWAG :: STATYSTYKI :: FORUM :