↵  
Dostarczamy informacji o: 755 cmentarzach i 614659 pochówkach.
Regulamin Reklama Kontakt
DLA CZYTELNIKÓW
Wiadomości
Forum
Galeria cmentarzy
Klepsydry
Czytelnia
WYSZUKIWARKI
Grobów
Pochowanych
Cmentarzy
Zakładów pogrzebowych
Wykaz cmentarzy
DOKUMENTY
Klepsydry
Przydatne druki
Prawodawstwo
Czytelnia
DLA ZARZĄDCÓW
Inwentaryzacje cmentarzy
|NEKROsystem| - oprogramowanie
|NEKROorganizer| - oprogramowanie
|NETcmentarz| - oprogramowanie
Klepsydry
Program partnerski
Przetargi
DLA FIRM POGRZEBOWYCH
Program partnerski
Rejestr przedsiębiorstw
Klepsydry


Na cmentarzach zarządzanych przez parafie katolickie i na większości cmantarzy komunalnych miały miejsce procesje i nabożeństwa odprawione w intencji zmarłych i ku pokrzepieniu żyjących. Każdemu towarzyszyło okazjonalne kazanie.

CEDZYNA

Przemija postać tego świata, a ze światem przemija każdy z nas. Nikt nie odwróci porządku tego życia. Każdy musi się zmierzyć z tajemnicą przemijania. - powiedział, na cmentarzu komunalnym w Cedzynie, bp Marian Florczyk - kielecki biskup pomocniczy.

GNIEZNO

Świętym może zostać tylko ten, kto nie ucieka od świata, nie wyłącza się z życia, ale podejmuje je z odwagą i wyrazistością, pośród trudów i nadziei, uczciwie wypełniając codzienne obowiązki, służąc innym, dzieląc się z nimi czasem i miłością – mówił w uroczystość Wszystkich Świętych abp Wojciech Polak - Prymas Polski. Metropolita gnieźnieński, udział w procesji za zmarłych oraz przewodniczył Mszy św. na gnieźnieńskim cmentarzu św. Piotra. Wspólnie z Prymasem Polski Eucharystię celebrowali: biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, bp senior Bogdan Wojtuś oraz proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Jan Kasprowicz.

KARTUZY


W uroczystość Wszystkich Świętych na kartuskim cmentarzu odprawiono nabożeństwo i procesję żałobną, w której uczestniczyli księża kartuskich parafii. Homilię wspominającą przodków wygłosił ks. Mateusz Draszanowski: Trzeba nam dzisiaj popatrzeć, tak jak minione pokolenia, przechodzą przez ten świat ludzie; trzeba nam dzis pomyśleć jaki ślad zostawili w nas i jak nadal w nas żyją, co z ich życia, z wartości którymi żyli, miłości jaką nam dawali, co pozostało w nas? - pytał.

KIELCE

Na Cmentarzu Nowym mszę poprzedziła procesja żałobna, podczas której modlono się za dusze zmarłych. Poprowadził ją biskup senior diecezji kieleckiej - Kazimierz Ryczan. Podczas mszy hierarcha podkreślił znaczenie krzyża obecnego w życiu wiernych:
Krzyże stoją na grobach dziesiątków tysięcy kielczan i milionów Polaków. Krzyż jest bowiem niezniszczalny i wyraża wiarę, że człowiek ma udział w nieśmiertelności. Nawoływał również do przemiany naszego życia - Dla człowieka, który ma oczy zamknięte, usta kłamliwe i zachłanne ręce nie ma miejsca w Królestwie Niebieskim - mówił.

OLSZTYN

Taki jest sens dzisiejszej uroczystości, drodzy bracia i siostry: mamy rozbudzić w sobie pragnienie świętości - wyjaśniał ks. Marcin Brzostek, wikariusz z parafii św. Józefa podczas nabożeństwa na cmentarzu przy ul. Poprzecznej.

PELPIN


Biskup Pelpiński Ryszard Kasyna przewodniczył popołudniowej pocesji żałobnej.
Homilię wygłosił ks. dr Wojciech Niemczewski - dyrektor wydziału duszpasterskiego diecezji pelpińskiej.
Usłyszeliśmy m.in.: Cmentarz jest szkołą mądrego życia. Cmentarz jest darem Pana Boga dla każdego z nas, że cmentarz jest miejscem, w którym mamy się uczyć kochać.
A dzisiaj trzy lekcje nam Pan Bóg, stawiając nas tutaj w tym miejscu, na cmentarzu, przy grobach naszych bliskich. Pierwsza lekcja to lekcja właściwej hierarhi spraw w naszym życiu (...). Druga lekcja, to lekcja miłości jaką daje cmentarz. Cmentarz pokazuje, że są osoby niezastąpione w naszym życiu (...). Trzecia lekcja, to lekcja radosci i pokory - tej lekcji udziela nam tutaj Pan Bóg. Pokazuje, że do niczego na ziemi nie mamy przywiązywac się całym sercem...


PRZEMYŚL

Abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. na Cmentarzu Głównym w Przemyślu. W homilii wygłoszonej przez proboszcza archikatedry ks. Mieczysława Rusina usłyszeliśmy: – Święci to są ci ludzie, którzy zachowali wiarę, którzy miłość do Boga i do bliźniego zachowali w stopniu heroicznym. To ci wszyscy, którzy zostali w sposób uroczysty wyniesienie przez Kościół na ołtarze jako świeci i błogosławieni, i ci wszyscy bezimienni, ale przeżywający szczęśliwą wieczność z Bogiem w niebie. Bo w niebie nie ma nieświętych, wszyscy w niebie są świeci.

RADOM

Bp Piotr Turzyński, który w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył Mszy świętej na cmentarzu komunalnym na Firleju w Radomiu, powiedział: Tych dróg do świętości jest wiele. Dobre słowo, dzielenie się z innymi. Trzeba znaleźć swoją drogę do Boga. Niebo jest pełne cudownych ludzi i trzeba na nie spojrzeć jako cel naszego wędrowania. Chcemy tam dojść i spotkać się z naszymi bliskimi. Modlimy się, aby każde serce nasyciło się tęsknotą za życiem wiecznym. Niebo jest naszą ojczyzną, jest wypełnione cudownymi ludźmi.

WARSZAWA

Świętość jest najbardziej powszechnym powołaniem człowieka, zwłaszcza człowieka wiary, bo tylko w ten sposób dotrze on do celu swojego życia, który nie jest tu na ziemi. - zauważył abp Henryk Hoser, podczas centralnych obchodów uroczystości Wszystkich Świętych w diecezji warszawsko-praskiej, które odbyły się na Cmentarzu Bródzieńskim - Przechodzimy do lepszego świata. Dopiero stając wobec Boga 'twarzą w twarz' dostrzeżemy nasze do Niego podobieństwo.

1 listopada kojarzy się ze zniczem, grobami bliskich osób, z modlitwą i pamięcią o tych którzy odeszli, lecz niezwykłość tego dnia polega na tym , że stajemy na pograniczu światów: tego w którym żyjemy i świata Wszystkich Świątych - powiedział biskup Rafał Markowski na warszawskich Powązkach.

Droga do zbawienia zawsze prowadzi przez świętość - przypomniał kard. Kazimierz Nycz podczas homilii w kościele Cmentarza Wolskiego w Warszawie. Metropolita warszawski przypomniał też, że uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem radosnym, ponieważ przywołuje prawdę Kościoła, że Ci którzy przeszli przez życie z wiarą stoją przed Barankiem - Chrystusem Zmartwychwstałym. Ci wszyscy, nie wymienieni z imienia i nazwiska, którzy stoją przed Bogiem przeżywają chwałę, dlatego bo są zbawieni - podkreślał.

WINÓW K. PRÓSZKOWA

Tradycyjnie o godz. 14:00 rozpoczęło się uroczyste nabożeństwo za zmarłych. Gdyby Pan Jezus nie zmartwychwstał to nie powinno nas tu być - mówił w kazaniu proboszcz ks. dr Eugeniusz Ploch. Przetoczył słowa św. Pawła: " A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał (...) próżna jest wasza wiara (1 Kor 15, 14). " Jedyną nadzieją i sensem śmierci jest zmartwychwstanie Jezusa i że my też zmartwychwstaniemy .

WROCŁAW


Niech nie przeraża nas zejście z tego świata, niech przeraża nas zejście nieprzygotowanym - przestrzegał ks. dr Janusz Prejzner - proboszcz Parafii Świetej Rodziny we wstępie do mszy odprawianej w wejściu do kaplicy cmentarza parafialnego. Wraz z nim mszę celebrowali kapłani z pozostałych parafii chowających tu swoich wiernych.


© cmentarze24.pl
2015-11-01

TAGI: Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Wrocław, msza, Wszystkich Świętych

Nowości na e-mail

© cmentarze24.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Mapa serwisu