↵  
Dostarczamy informacji o: 755 cmentarzach i 614659 pochówkach.
Regulamin Reklama Kontakt
DLA CZYTELNIKÓW
Wiadomości
Forum
Galeria cmentarzy
Klepsydry
Czytelnia
WYSZUKIWARKI
Grobów
Pochowanych
Cmentarzy
Zakładów pogrzebowych
Wykaz cmentarzy
DOKUMENTY
Klepsydry
Przydatne druki
Prawodawstwo
Czytelnia
DLA ZARZĄDCÓW
Inwentaryzacje cmentarzy
|NEKROsystem| - oprogramowanie
|NEKROorganizer| - oprogramowanie
|NETcmentarz| - oprogramowanie
Klepsydry
Program partnerski
Przetargi
DLA FIRM POGRZEBOWYCH
Program partnerski
Rejestr przedsiębiorstw
Klepsydry


Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne prowadzi zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Już w pierwszym wykopie odnaleziono dziesięć pochówków, a cztery z nich to tzw. pochówki więzienne z 1946 r.

Odnalezione pochówki należały do ofiar systemu komunistycznego i leżą na początku kwatery więziennej, w której pochowano później m.in. Danutę Siedzikównę i Feliksa Selmanowicza, żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Ciała złożone zostały pojedynczo w tzw. półtrumnach. Jedno z nich nosiło ślady obrażeń czaszki. Przy szczątkach odnaleziono ślady po ubraniach, drobne przedmioty (guziki). Jedna z osób miała na nogach obuwie.

Pozostałe osoby pochowane zostały pojedynczo bądź zbiorowo bezpośrednio w dołach również z 1946r. Prawdopodobnie były to tzw. pochówki sanitarne, czyli zwłoki znalezione na terenie Gdańska tuż po wojnie (w tym osób pochodzenia niemieckiego). Chowane były na terenie kwatery nr 14, bezpośrednio przylegającym do kwatery więziennej.

Prace na Cmentarzu Garnizonowym są kontynuowane mimo niesprzyjającej pogody. Nad wykopami zostały postawione namioty chroniące przed deszczem.

Na cmentarzu tym od połowy 1946 r. do początków lat 50. chowano ciała zmarłych i straconych w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej. Według dotychczasowych ustaleń były to szczątki Heinza Baumanna, Adama Dedio, Jana Drelicha, Henryka Ernesta, Norberta Imbery'ego, Stanisława Kulika, Tadeusza Mańkowskiego, Stefana Paczkowskiego, Feliksa Selmanowicza i Danuty Siedzikówny. Tegoroczne badania to drugi etap poszukiwań – pierwszy miał miejsce we wrześniu 2014r.

[Redakcja], zdjęcie: www.ipn.pl

© cmentarze24.pl
2015-07-23

TAGI: Gdańsk, Cmentarz Garnizonowy, zbrodnie komunistyczne

Nowości na e-mail

© cmentarze24.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Mapa serwisu