↵  
Dostarczamy informacji o: 755 cmentarzach i 614659 pochówkach.
Regulamin Reklama Kontakt
DLA CZYTELNIKÓW
Wiadomości
Forum
Galeria cmentarzy
Klepsydry
Czytelnia
WYSZUKIWARKI
Grobów
Pochowanych
Cmentarzy
Zakładów pogrzebowych
Wykaz cmentarzy
DOKUMENTY
Klepsydry
Przydatne druki
Prawodawstwo
Czytelnia
DLA ZARZĄDCÓW
Inwentaryzacje cmentarzy
|NEKROsystem| - oprogramowanie
|NEKROorganizer| - oprogramowanie
|NETcmentarz| - oprogramowanie
Klepsydry
Program partnerski
Przetargi
DLA FIRM POGRZEBOWYCH
Program partnerski
Rejestr przedsiębiorstw
Klepsydry


15 maja 2015r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą trzy dotychczasowe akty prawne – ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o IPN. Nowelizacja ta umożliwia ekshumację i godny pochówek ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.

Ta nowelizacja otwiera możliwość działania na rzecz trwałego i odpowiednio godnego pochówku, otwiera także możliwość trwałego upamiętnienia tych wszystkich, którzy za Polskę zginęli w czasach terroru komunistycznego - powiedział prezydent po podpisaniu ustawy.

W szczególności nowela umożliwia przeprowadzenie ekshumacji w miejscach, gdzie powstały inne groby, znajdujące się w tym samym miejscu co wcześniejsze pochówki ofiar zbrodni komunistycznych. Pragnę wyrazić nadzieję, że wspólnym wysiłkiem utrwalimy pamięć poległych bohaterów, szanując pamięć także innych ludzi - podkreślał prezydent, który był też inicjatorem ustawy.

Przyczynkiem do zmian w prawie była sytuacja, na którą natrafili prokuratorzy IPN, szukając szczątków ubeckich ofiar w sektorze „Ł” stołecznych Wojskowych Powązkach. IPN natychmiast po wejściu w życie tej ustawy złoży stosowny wniosek do wojewody mazowieckiego, aby prace w Warszawie na Łączce mogły być jak najszybciej zakończone - powiedział Kamiński.

W uroczystości podpisania aktu wzięli udział m.in. Hanna Pawelek siostra cioteczna Danuty Siedzikówny "Inka" oraz Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego.

Ustawa ukazała się 2 lipca w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej pod pozycją 935.


[Redakcja]

© cmentarze24.pl
2015-07-09

TAGI: Prawo, Ustawa, Prezydent, nowelizacja

Nowości na e-mail

© cmentarze24.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Mapa serwisu