↵  
Dostarczamy informacji o: 755 cmentarzach i 614659 pochówkach.
Regulamin Reklama Kontakt
DLA CZYTELNIKÓW
Wiadomości
Forum
Galeria cmentarzy
Klepsydry
Czytelnia
WYSZUKIWARKI
Grobów
Pochowanych
Cmentarzy
Zakładów pogrzebowych
Wykaz cmentarzy
DOKUMENTY
Klepsydry
Przydatne druki
Prawodawstwo
Czytelnia
DLA ZARZĄDCÓW
Inwentaryzacje cmentarzy
|NEKROsystem| - oprogramowanie
|NEKROorganizer| - oprogramowanie
|NETcmentarz| - oprogramowanie
Klepsydry
Program partnerski
Przetargi
DLA FIRM POGRZEBOWYCH
Program partnerski
Rejestr przedsiębiorstw
Klepsydry


Od 1 lipca 2015r. trwają prace poszukiwawcze w kwaterze 45N na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Zespół archeologów z Samodzielnego Wydziału Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka poszukuje miejsc pochówku ofiar komunizmu, straconych, zamordowanych i zmarłych w więzieniach i aresztach warszawskich w latach 40. XX wieku. 

Prace mają miejsce w rejonie muru oddzielającego Cmentarz Bródnowski od Cmentarza Żydowskiego. Na kwaterze 45N chowane były ofiary komunizmu z 1946 r. zamordowane w więzieniach mieszczących się na warszawskiej Pradze.

W drugim dniu prac odkopano szczątki czterech osób. Co najmniej dwie z nich mają czaszki przestrzelone metodą „w tył głowy”. Przy jednej z osób znaleziono szczoteczkę do zębów należącą do por. Zygmunta Kęski. - dowódcy oddziału partyzanckiego WiN w Zgrupowaniu "Orlika". Na przedmiocie widać m.in. napis: "cela śmierci".

Najbardziej znaną postacią, których szczątki są poszukiwane, jest mjr Marian Bernaciak ps. Orlik, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej oraz powojennego podziemia niepodległościowego. Major nie zginął jednak w praskich katowniach. Poległ 24 czerwca 1946 r. w zasadzce koło wsi Piotrówek . Ciało ubecy zabrali do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa na Pradze w Warszawie. Tam przez kilka dni upewniali się, czy to on, sprowadzając do jego zwłok więzionych rodziców i podkomendnych. W kwaterze 45N pochowany został prawdopodobnie 4 lipca.

Warszawski Cmentarz Bródnowski jest trzecim, co do ilości chowanych ofiar, po tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach i Cmentarzu na Służewie, miejscem pochówków wykorzystywanym przez zbrodniarzy komunistycznych.

[Redakcja]
Zdjęcie: ipn.gov.pl

© cmentarze24.pl
2015-07-06

TAGI: Cmentarz Bródnowski, Kwatera 45N, Marian Bernaciak

Nowości na e-mail

© cmentarze24.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Mapa serwisu