↵  
Dostarczamy informacji o: 755 cmentarzach i 614659 pochówkach.
Regulamin Reklama Kontakt
DLA CZYTELNIKÓW
Wiadomości
Forum
Galeria cmentarzy
Klepsydry
Czytelnia
WYSZUKIWARKI
Grobów
Pochowanych
Cmentarzy
Zakładów pogrzebowych
Wykaz cmentarzy
DOKUMENTY
Klepsydry
Przydatne druki
Prawodawstwo
Czytelnia
DLA ZARZĄDCÓW
Inwentaryzacje cmentarzy
|NEKROsystem| - oprogramowanie
|NEKROorganizer| - oprogramowanie
|NETcmentarz| - oprogramowanie
Klepsydry
Program partnerski
Przetargi
DLA FIRM POGRZEBOWYCH
Program partnerski
Rejestr przedsiębiorstw
Klepsydry


Zdewastowano odnowione nagrobki w pocmentarnym parku przy ul. Ostrowskiej w szczecińskiej dzielnicy Żelechowa. Płyty były pozostałością nekropolii utworzonej w XIX w. którą zlokalizowano na wzgórzu. Cmentarz został rozbudowany w 1905 r. i funkcjonował do 1939r. Potem niszczał aż do 2016r.

Starą nekropolię żelechowską po wojnie zaorano, a na jej części zbudowano małe osiedle. W ubiegłym roku postanowiono ją odnowić i zrobić z niej park. Odkopano i odnowiono nagrobki, wytyczono aleje i dokonano nasadzeń. Widocznie inwestycja ta nie spodobała się mieszkańcom Szczecina, gdyż po renowacji pozostałości cmentarza były sukcesywnie niszczone.

Pierwszy przypadek zniszczeń, tuż po remoncie objął 30 nagrobków, kilkanaście dni temu przewrócono kolejne 130 płyty, a ostatni akt wandalizmu miał miejsce w weekend 1-2 kwietnia. Spośród 300 wszystkich nagrobków 100 zostało zdemolowanych.
Nagrobki zostały połamane i powyrywane nawet z fundamentami. Na szczęście ocalały elementy małej architektury i nowe nasadzenia.

Sprawcami okazało się dwóch 11-latków oraz 12-latka, którzy przyznali się do tej dewastacji. Dzieci zostały rozpoznane dwa tygodnie od zdarzenia dzięki pomocy mieszkańców dzielnicy. Policja nieletnich wandali przesłuchała w obecności opiekunów prawnych.
Materiały w ich sprawie trafiły do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

© cmentarze24.pl
2017-04-14

TAGI: Szczecin, dewastacja

Nowości na e-mail

© cmentarze24.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Mapa serwisu