↵  
Dostarczamy informacji o: 755 cmentarzach i 614659 pochówkach.
Regulamin Reklama Kontakt
DLA CZYTELNIKÓW
Wiadomości
Forum
Galeria cmentarzy
Klepsydry
Czytelnia
WYSZUKIWARKI
Grobów
Pochowanych
Cmentarzy
Zakładów pogrzebowych
Wykaz cmentarzy
DOKUMENTY
Klepsydry
Przydatne druki
Prawodawstwo
Czytelnia
DLA ZARZĄDCÓW
Inwentaryzacje cmentarzy
|NEKROsystem| - oprogramowanie
|NEKROorganizer| - oprogramowanie
|NETcmentarz| - oprogramowanie
Klepsydry
Program partnerski
Przetargi
DLA FIRM POGRZEBOWYCH
Program partnerski
Rejestr przedsiębiorstw
Klepsydry


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myszkowie wydał oficjalny zakaz chowania zmarłych w grobach ziemnych na części komunalnego cmentarza. Powód: zmarłych zaczęto chować w nielegalnym wysypisku śmieci. Trwa ustalenie, czy powstało na obrzeżach nekropolii i kiedy weszło w skład cmentarza.

Zamknięcie cmentarza nie miało jednak przesłanek etycznych. Wynika z konieczności badań, czy w śmieciach nie ma toksycznych substancji zagrażających środowisku.

Sprawa wyszła w czerwcu, kiedy rodzina zmarłego przerwała pochówek, gdyż zobaczyli trumnę w dole z ziemią przedzieloną workami po śmieciach i odpadami.

Już w 2002r. lokalne media alarmowały że spółka SANiKO - administrator cmentarza - za płotem ówczesnego terenu cmentarza urządziła sobie dzikie wysypisko śmieci, Sprawa była oczywista – publikowany był list mieszkańców opisujący proceder. Mimo to, ówczesny prezes spółki i wieloletni radny miejski wszystkiemu zaprzeczał. Dziś burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, który swą funkcję pełni od pięciu lat, oraz prezes SANiKO od 2011 r. twierdzą, że nie mieli pojęcia, że na terenie przeznaczonym pod cmentarz funkcjonowało nielegalne wysypisko odpadów. Mimo że takich pochówków mogło być więcej, o sprawie nie alarmowali grabrze przygotowujący pochówki.

Wstępnie poczynione ustalenia wskazują też na inne nieprawidłowości. Cmentarz nie jest w pełni ogrodzony, a w nieogrodzonej części walają się śmieci. Trwa poszukiwanie dokumentacji z poszerzenia cmentarza, w celu ustalenia, czy nielegalne wysypisko zostało założone przed czy po decyzji o poszerzeniu cmentarza. Najprawdopodobniej zezwolenie sanitarne na użytkowanie nekropolii zostało wydane w latach 80-tych XX wieku przez ówczesną wojewódzką stację sanepidu w Częstochowie. Szkopuł w tym, że ówczesne przepisy nakazywały przechowywać kopie dokumentów decyzji sanitarnych przez 10 lat.

Coraz więcej rodzin domaga się też ekshumacji swoich bliskich, którzy mogli zostać pochowani na zalegających na cmentarzu śmieciach. Pojawił się zarzut zbezczeszczenia zwłok

Postępowanie wyjaśniające wszczeła z urzędu myszkowska prokuratura.

Redakcja

© cmentarze24.pl
2015-07-10

TAGI: Myszków, cmentarz, smieci

Nowości na e-mail

© cmentarze24.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Mapa serwisu