↵  
Dostarczamy informacji o: 755 cmentarzach i 614659 pochówkach.
Regulamin Reklama Kontakt
DLA CZYTELNIKÓW
Wiadomości
Forum
Galeria cmentarzy
Klepsydry
Czytelnia
WYSZUKIWARKI
Grobów
Pochowanych
Cmentarzy
Zakładów pogrzebowych
Wykaz cmentarzy
DOKUMENTY
Klepsydry
Przydatne druki
Prawodawstwo
Czytelnia
DLA ZARZĄDCÓW
Inwentaryzacje cmentarzy
|NEKROsystem| - oprogramowanie
|NEKROorganizer| - oprogramowanie
|NETcmentarz| - oprogramowanie
Klepsydry
Program partnerski
Przetargi
DLA FIRM POGRZEBOWYCH
Program partnerski
Rejestr przedsiębiorstw
Klepsydry


Około 3 mln euro zostanie przeznaczonych na renowację wileńskiego zabytkowego cmentarza na Rossie. Większość tych środków wygospodaruje Unia Europejska w formie bezzwrotnej dotacji. Prace porządkowe już się rozpoczęły i mają się zakończyć do 2018 r.

Za kilka lat ten cmentarz będzie miał inny wygląd. Pozostanie starym cmentarzem, ale będzie uporządkowany i bezpieczny - powiedział mer Wilna Rimigijus Szimaszius, kiedy 2 lipca odwiedzał nekropolię.

Planowane jest, że prace porządkowe obejmą 2 hektary najstarszej części nekropolii. Zostaną odrestaurowane wybrane nagrobki, inne - wzmocnione. Wyremontowanych i odrestaurowanych zostanie 6 z 12 kaplic. Przewidziane jest: uporządkowanie alejek o powierzchni 3,5 tys. metrów kwadratowych, umocnienie skarp, odnowienie frontowej części ogrodzenia i centralnego wejście na cmentarz. Przewidziany jest też montaż oświetlenie cmentarza i ustawienie kamer monitoringu.

Szimaszius podkreślił, że Rossa jest na liście najpiękniejszych obiektów turystycznych miasta. Szacuje się, że rocznie najstarszą nekropolię Wilna odwiedza około 950 tys. turystów, głównie Polaków, gdyż przed II wojną światową Rossa była główną nekropolią należącego do Polski Wilna.
Na obszarze ponad 10 hektarów jest około 26 tys. nagrobków, pomników, grobowców. Spoczywają tu między innymi profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby: archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki. Tutaj też znajduje się Cmentarzyk Wojskowy z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym spoczywa jego serce i prochy matki.
Cmentarz na Rossie liczy blisko 250 lat.


[Redakcja]

© cmentarze24.pl
2015-07-08

TAGI: Wilno, Rossa, cmentarz, Piłsudski

Nowości na e-mail

© cmentarze24.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Mapa serwisu