↵  
Dostarczamy informacji o: 755 cmentarzach i 614659 pochówkach.
Regulamin Reklama Kontakt
DLA CZYTELNIKÓW
Wiadomości
Forum
Galeria cmentarzy
Klepsydry
Czytelnia
WYSZUKIWARKI
Grobów
Pochowanych
Cmentarzy
Zakładów pogrzebowych
Wykaz cmentarzy
DOKUMENTY
Klepsydry
Przydatne druki
Prawodawstwo
Czytelnia
DLA ZARZĄDCÓW
Inwentaryzacje cmentarzy
|NEKROsystem| - oprogramowanie
|NEKROorganizer| - oprogramowanie
|NETcmentarz| - oprogramowanie
Klepsydry
Program partnerski
Przetargi
DLA FIRM POGRZEBOWYCH
Program partnerski
Rejestr przedsiębiorstw
Klepsydry


Na cmentarzu parafialnym w Osjakowie doszło do oznaczenia czerwoną farbą blisko 100 nagrobków. Działania te odebrane początkowo jako sprawka wandali, okazały się swoistym wezwaniem do uporządkowania grobów przez administratora cmentarza – parafię św. Kazimierza Królewicza.

Na osjakowskiej nekropolii znajdują się groby powstańców styczniowych z oddziału płk. Teodora Cieszewskiego, którzy polegli 27 marca 1863 r. w bitwie pod Radoszewicami, weteranów wojny z Bolszewikami, zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Pomalowanie krzyży farbą zlecił proboszcz osjakowskiej parafii ks. Marek Ptak, który w ten sposób zaznaczył wg niego zaniedbane groby. Nie są znane też intencje administratora wobec mogił, które nie zostaną uporządkowane. W październiku 2014r. wyczyszczono całą kwaterę cmentarza, która pozostawała zarośnięta lub była składem gruzu po rozebranych nagrobkach. Bez wątpienia zlikwidowano również opuszczone groby. Być może inspiracją do tak intensywnych działań był pożar traw, krzewów i zalegających przy cmentarzu śmieci, który miał miejsce w 2013r. Strażacy wówczas nie wykluczali podpalenia.

Proboszcz parafii swoje obecne działania skomentował w rozmowie z Radiem Ziemi Wieluńskiej: - Jest to informacja dla tych wszystkich, którzy o te groby nie dbają, a którzy mają o nie zadbać. Każdy proboszcz jest administratorem cmentarza i teraz niezależnie od tego, czy byłaby kartka naklejona, czy byłaby to forma takiego zaznaczenia grobu, to robi to administrator oczywiście .

Ksiądz zapewnia, że parafianie popierają jego decyzję i dodaje, że wiele osób zaczęło pytać, w jaki sposób ma uporządkować groby.

Niestety oznaczeniu uległy również groby ziemnie, bez nagrobka, ale z wyraźnymi oznakami zadbania, gdyż stały na nich świeże kwiaty, o otoczenie było starannie pielone. Bulwersujący wydaje się fakt, iż farbą zostały pomazane przedstawienia Chrystusa.

Okoliczności bada policja, mimo że nie wpłynęło do nich zawiadomienie w tej sprawie.

Pomijając kryminalny aspekt takiego postępowania, wydaje się, iż administratorowi zabrakło co najmniej taktu – komentuje Marek Ścisły, redaktor wortalu cmentarze24.pl - Wielu administratorów stosuje inne formy wezwań do zachowania porządku lub opłacenia grobu. Kartka, nawet naklejona, tabliczka z treścią żądania jest bardziej komunikatywna, a przede wszystkim zachowuje należny szacunek, nie tylko dla żyjących opiekunów grobów, ale złożonych weń zmarłych.

[Redakcja]
fot. Radio Ziemi Wieluńskiej

© cmentarze24.pl
2015-05-21

TAGI: Osjakow, cmentarz parafialny

Nowości na e-mail

© cmentarze24.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Mapa serwisu